​Ile czasu zajęłoby w Polsce zarobienie miliona euro? Więcej niż średnio żyjemy

Osoba zarabiająca w Polsce "średnią krajową" potrzebowałaby ponad 83 lat, aby zarobić milion euro - wynika z badania serwisu Picodi.com. Utrudnieniem w tym zadaniu jest nie tylko fakt, że nie można wydać ani złotówki. Jest także inny istotny czynnik - średnia długość życia w Polsce jest o kilka lat niższa.

Analitycy serwisu Picodi.com porównali średnie wynagrodzenie w ponad 100 państwach i sprawdzili, w jakim czasie ich mieszkańcy mogliby zarobić milion euro. Według ich obliczeń, pracownik z Polski otrzymujący przeciętne wynagrodzenie - tj. ok. 6,4 tys. zł brutto miesięcznie, czyli blisko 4,7 tys. zł "na rękę", zarobiłby wspomniany milion euro w ciągu 83 lat i 4 miesięcy. Stawia to nasz kraj na 40. miejscu wśród państw uwzględnionych w raporcie. 

Zarobki w ponad 100 państwach - gdzie płacą najlepiej?

Najszybciej taka sztuka udałaby się pracownikowi w Szwajcarii. Autorzy badania obliczyli, że w tym kraju po średnio 15 latach i 3 miesiącach można uzbierać na swoim koncie równowartość miliona euro. 

Reklama

Drugie miejsce pod tym względem zajął Singapur ze średnią 18 lat i 2 miesięcy, natomiast trzecie Luksemburg, dla którego średnia wyniosła 18 lat i 6 miesięcy. Tuż za podium znalazły się Stany Zjednoczone ze wskaźnikiem 21 lat i 3 miesięcy.  

Spoglądając na kraje sąsiadujące z Polską, najszybciej milionerem mógłby zostać pracownik w Niemczech - po 30 latach i 8 miesiącach, następnie osoba żyjąca w Czechach - po 57 latach i 6 miesiącach. Tuż przed Polską, bo na 39. miejscu znalazła się Litwa ze średnią 77 lat i 4 miesięcy. 

Niżej niż Polska w rankingu znalazły się Słowacja - 86 lat i 8 miesięcy; Białoruś - 177 lat i 4 miesiące oraz Ukraina - 230 lat i 9 miesięcy. Jednocześnie nasz sąsiad zza wschodniej granicy znalazł się w końcówce zestawienia, choć daleko mu do ostatnich miejsc. 

Najdłuższy czas, w którym średnie wynagrodzenie umożliwiłoby zarobienie miliona euro, odnotowano w Pakistanie, dla którego wskaźnik wyniósł ponad 664 lata. Tuż przed tym państwa znalazł się Egipt - 646 lat - oraz Uganda - ponad 559 lat. 

Milion euro na koncie? Nie za życia przeciętnego Polaka

Badanie serwisu ma charakter poglądowy. Jego wyniki zostały oparte o dane na temat przeciętnego wynagrodzenia netto, po potrąceniu podatków i obowiązujących składek. Zostały one zebrane przez portal Numbeo, na którym użytkownicy z całego świata wypełniają ankiety na temat wynagrodzeń.

Poglądowość badania wynika też z faktu, że aby odłożyć milion euro przykładowy pracownik nie mógłby wydawać nawet najmniejszej części swojej wypłaty. W przypadku Polski jest jeszcze inny czynnik, który takie zadanie by utrudnił. W naszym kraju bowiem przeciętnie długość życia jest krótsza niż wskazane 83 lata.  

Jak wynika z raportu Eurostatu, w 2021 r. średnia życia dla obywatela Unii Europejskiej wyniosła 80,1 lat. W Polsce odnotowano wynik poniżej europejskiej średniej (75,5 lat).  

Przy tym wskaźniku Polska zajęła siódme miejsce od końca na liście państw członkowskich. Niższą średnią długość życia odnotowano m.in. w Słowacji, Węgrzech czy Bułgarii, w przypadku których wyniki wahały się od 74 do 71 lat.  

Oprac. Alan Bartman 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: średnia krajowa | zarobki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »