Ile wyniosła inflacja we wrześniu? GUS opublikował najnowsze dane

Inflacja we wrześniu wyniosła 4,9 proc. w ujęciu rok do roku wobec 4,3 proc. w sierpniu - wynika z tzw. szybkiego szacunku opublikowanego przez Główny Urząd Statystyczny (GUS). W ujęciu miesiąc do miesiąca, ceny wzrosły o 0,1 proc. Odczyt roczny na poziomie 4,9 proc. to najwyższy poziom inflacji w bieżącym roku.

GUS podał również, jak rosły ceny w wybranych kategoriach koszyka inflacyjnego.

Inflacja we wrześniu. Podrożała żywność i nośniki energii, potaniały paliwa

I tak, ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 4,7 proc. w ujęciu rok do roku, a w stosunku do sierpnia - o 0,2 proc.

Nośniki energii były droższe o 11,4 proc. w porównaniu z wrześniem '23, a w porównaniu z sierpniem - o 0,2 proc.

Potaniały za to paliwa. W porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego, były tańsze o 2 proc., a w porównaniu z sierpniem - o 3,4 proc.

Reklama

Skok inflacji "spory, ale spodziewany". Ekonomiści o danych GUS

Ekonomiści Banku Pekao we wpisie w serwisie X podkreślili, że wzrostu inflacji we wrześniu należało się spodziewać.

"Uspokajamy, że nie jest to sprawka bieżącego nasilenia presji inflacyjnej, ale efektu niskiej bazy odniesienia. Przypomnijmy, że we wrześniu ubiegłego roku wprowadzono jednocześnie bezpłatne leki dla młodych i seniorów oraz limity zużycia tańszej energii elektrycznej. Z tego powodu inflacja bazowa również podskoczyła do ok. 4,2-4,3 proc. r/r. Niemniej jednak, wskoczyliśmy z krajową inflacją krok wyżej i do końca roku będzie się już utrzymywać blisko 5 proc." - napisali.

"Do końca roku inflacja będzie według nas oscylować w okolicy 5 proc. r/r" - zgadzają się ekonomiści z PKO BP.

Jeszcze przed publikacją danych GUS wśród ekonomistów panowała zgoda co do tego, że wrzesień przyniósł w Polsce wyraźny wzrost inflacji z poziomu 4,3 proc. odnotowanego w sierpniu.

Wzrost inflacji we wrześniu. Co wpłynęło na podwyżki cen?

Starszy ekonomista banku ING BSK Adam Antoniak powiedział w rozmowie z PAP, że główną przyczyną wzrostu cen były efekty bazowe oraz podwyżki cen usług związanych z edukacją
"Przed rokiem na przykład mieliśmy nową listę leków refundowanych i darmowe leki dla osób starszych i młodych, co we wrześniu obniżyło inflację. W tym roku już tego nie ma" - wskazał. 

Antoniak przypomniał też, że w ubiegłym roku miała miejsce podwyżka limitu zużycia prądu, do którego zamrożona była cena energii. To również przełożyło się na niższe ceny przed rokiem.

"Kolejnym czynnikiem, który wpłynął na wzrost inflacji, były podwyżki cen usług związanych z edukacją. To pokłosie wysokich podwyżek dla nauczycieli. Te podwyżki obecnie widać we wzroście cen usług takich, jak kursy językowe czy też związanych z hobby, np. nauka gry na gitarze" - wyjaśnił ekonomista. Zespół ING BSK spodziewał się, że odczyt inflacji za wrzesień wyniesie 4,8 proc. w ujęciu rdr.

Taki sam odczyt obstawiali ekonomiści Credit Agricole. Wskazywali oni na wzrost dynamiki cen żywności związany ze słabymi zbiorami owoców i warzyw w bieżącym roku jako główny czynnik stojący za skokiem wskaźnika cen konsumenckich. "Ponadto inflacja bazowa zwiększyła się naszym zdaniem do 4,0 proc. r/r we wrześniu wobec 3,7 proc. w sierpniu ze względu na efekty niskiej bazy" - dodali w raporcie MAKROmapa.

W kolejnych miesiącach czeka nas wzrost inflacji. Co zrobi RPP?

"W kolejnych 5-6 miesiącach wskaźnik CPI może jeszcze delikatnie przyspieszać i plasować się lekko powyżej 5.0 proc. r/r. "Dopiero potem inflacja powinna zacząć wyraźnie 'opadać'" - napisała w komentarzu do danych GUS główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek. 

"W takim otoczeniu RPP utrzymywać będzie stopy procentowe na obecnym, niezmienionym poziomie, a pierwszym momentem, w którym ewentualnie dokona ich cięcia, będzie marzec 2025 r." - zauważyła ekonomistka.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Inflacja | GUS | wrzesień | dane | wzrost cen
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »