Indonezja spowalnia i zwiększa zachęty dla inwestorów
W celu przyciągnięcia większej ilości inwestycji wspierających wzrost gospodarczy Indonezji, Indonezja wydała niedawno nowe rozporządzenie przyznające 100-proc. obniżkę podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) dla nowych inwestycji.
Rząd ogłosił również, że wakacje podatkowe będą teraz oferowane nowym inwestorom we wszystkich sektorach gospodarki w kraju. Poprzednio można było inwestować w 17 wybranych gałęziach przemysłu (tzw. pionierskich), w tym m.in. w transporcie, telekomunikacji, produkcji urządzeń medycznych i farmaceutyków, maszyn oraz przetwórstwa metali i produktów rolnych. Branże pionierskie to te, które tworzą wartość dodaną, wprowadzają zaawansowane technologie i mają strategiczną wartość dla gospodarki narodowej. Pierwotnie zachęty inwestycyjne dostępne były tylko dla ośmiu takich branż.
Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem nowo utworzone przedsiębiorstwa z minimalną kwotą inwestycji wynoszącą 500 mld Rp (ok. 36,4 mln USD) mogą skorzystać ze zwolnienia z CIT w 100 proc. w okresie proporcjonalnym do skali inwestycji.
Inwestycje począwszy od 500 mld Rp (36,4 mln USD) do poniżej 1 tryliona Rp1 (72,5 mln USD) mogą korzystać ze zwolnienia z CIT przez pierwsze pięć lat, podczas gdy inwestorzy inwestujący ponad 30 tryliona Rp30 (2,2 mld USD) mogą korzystać z maksymalnego zwolnienia z CIT przez 20 lat.
Ponadto inwestorzy mogą korzystać z 50-procentowej obniżki podatku w dwuletnim okresie przejściowym po upływie początkowego okresu wakacji podatkowych.
Wcześniej stawka ulgi podatkowej wahała się od 10 proc. do 100 proc. przez maksymalny okres 15 lat i tylko te firmy, które zainwestowały minimum 1 bilion Rp (72,5 mln USD) mogły skorzystać z tej ulgi.
Aby kwalifikować się do uzyskania korzyści, firma musi spełniać następujące kryteria:
- dokonać nowej inwestycji kapitałowej o minimalnym kapitale inwestycyjnym w wysokości 500 mld Rp (36,4 mln USD);
- inwestycja musi być zgodna z indonezyjskimi zasadami kapitalizacji i posiadać wskaźnik zadłużenia do kapitału własnego nie wyższy niż 4:1;
- firma nie może znajdować się w procedurze ubiegania się o przyznanie urlopu podatkowego lub wniosek o przyznanie urlopu podatkowego nie został odrzucony;
- firma musi być indonezyjską osobą prawną.
Wniosek o urlop podatkowy należy złożyć do indonezyjskiej Rady Koordynacji Inwestycji (BKPM) w trakcie rejestracji inwestycji kapitałowych lub w ciągu jednego roku od rejestracji inwestycji kapitałowych. Ostatnie rozporządzenie usunęło specjalny etap postępowania, na którym oceniano wpływ przedsiębiorstw na gospodarkę, ograniczając w ten sposób procedurę składania wniosków do zaledwie pięciu dni roboczych, a nie do poprzednich 45 dni. (...)
Więcej informacji na portalu wnp.pl