Inflacja będzie niższa, a płace będą rosnąć wolniej. Rząd zmienił prognozę

Rada Ministrów zmieniła prognozę inflacji i wzrostu płac w najbliższych latach. Ministerstwo Finansów poinformowało, że rząd przyjął aktualizację założeń makroekonomicznych na lata 2025-2029.

Ministerstwo Finansów podało w czwartek, że Rada Ministrów przyjęła aktualizację założeń makroekonomicznych na lata 2025-2029. Z komunikatu wynika, że prognoza wzrostu PKB w 2026 r. nie zmieniła się, ale obniżeniu uległ szacunek inflacji i wzrostu płac w przyszłym roku.

Aktualizacja wieloletnich założeń makroekonomicznych

W czwartek Ministerstwo Finansów podało na swoich stronach informację, że Rada Ministrów przyjęła aktualizację wieloletnich założeń makroekonomicznych na lata 2025-2029.

"Zmiana scenariusza makroekonomicznego wynika z napływających danych makroekonomicznych z pierwszych miesięcy bieżącego roku oraz zmiany założeń mających wpływ na prognozy poszczególnych kategorii makroekonomicznych" - podało MF w komunikacie. "Przyjęty scenariusz stanowi podstawę do opracowania projektu ustawy budżetowej na rok 2026" - podał również resort.

Reklama

Z komunikatu MF wynika, że wzrost PKB w 2026 r. wyniesie realnie 3,5 proc. To oznacza, że prognoza wzrostu gospodarczego nie zmieniła się w stosunku do końca kwietnia, kiedy rząd przyjął "Wieloletnie założenia makroekonomiczne na lata 2025-2029".

Inflacja będzie maleć szybciej

Zmieniła się za to prognoza inflacji. Wg informacji MF, w zaktualizowanych wieloletnich założeniach prognozuje się średnioroczną inflację konsumencką na poziomie 3 proc. Pierwotna prognoza mówiła o inflacji na poziomie 3,8 proc.

"Prognoza inflacji na 2025 r. i 2026 r. została obniżona względem kwietniowych założeń. Odczyty inflacji w ostatnich miesiącach okazały się poniżej oczekiwań, zarówno analityków rynkowych, jak i wcześniej zakładanej ścieżki" - czytamy w komunikacie MF. "Przewiduje się, że od 2026 r. tempo wzrostu cen konsumpcyjnych znajdzie się trwale w dopuszczalnym paśmie odchyleń od celu inflacyjnego NBP" - czytamy także.

Płace będą rosnąć wolniej

Po aktualizacji wieloletnich założeń makroekonomicznych obniżeniu uległo także przewidywane tempo wzrostu wynagrodzeń - zarówno nominalnych, jak i realnych. W obecnej wersji przewiduje się, że przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej wzrośnie o 6,4 proc. w ujęciu nominalnym oraz o 3,3 proc. w ujęciu realnym. Pod koniec kwietnia rząd oczekiwał wzrostu przeciętnego wynagrodzenia o 7,6 proc. w ujęciu nominalnym oraz o 3,6 proc. w ujęciu realnym.

"W 2026 r. wzrost inwestycji ogółem wyniesie 8 proc. W 2026 r. zakładane jest największe wydatkowanie środków w ramach KPO" - podało MF w czwartkowym komunikacie.

Resort dodał, że stopa inwestycji wzrośnie z 16,9 proc. PKB w 2024 r. do 18,1 proc. w 2026 r.

***

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »