Reklama

Inflacja lekko odbije

Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu wzrósł o 0,3 pkt. i był to już czwarty z kolei miesiąc wzrostu - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu wzrósł o 0,3 pkt. i był to już czwarty z kolei miesiąc wzrostu - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

"Obserwowany w ostatnich miesiącach wolniejszy wzrost cen będzie kontynuowany w najbliższym czasie głównie ze względu na silne działanie czynników sezonowych. Tym samym latem inflacja osiągnie swe najniższe poziomy. Jednak już obecnie wzrasta ilość czynników przyczyniających się do odwrócenia tej tendencji, co najprawdopodobniej nastąpi jesienią br. Czynniki, które obecnie zagrażają przyszłej stabilności cen związane są głównie z kursem złotego, narastającą nierównowagą budżetową oraz oczekiwaniami przedsiębiorców na wyższe ceny produkowanych przez nich wyrobów" - napisano w komunikacie.

Reklama

Zdaniem autorów badania, słabszy złoty może wpływać na podniesienie inflacji.

"Przyspieszony wzrost cen importu obserwujemy od początku roku. Wyższe ceny importu kształtują również ceny rodzimych producentów, którzy nie są importerami surowców do produkcji. Wyższe ceny importu stanowią dla nich dodatkową zachętę do podnoszenia cen" - napisano.

Z badania wynika, że ponownie nasiliły się oczekiwania menedżerów przedsiębiorstw na wzrost cen produkowanych przez nich wyrobów.

"W najbliższych miesiącach trudno spodziewać się wzrostu zainteresowania kredytem nawet w warunkach kolejnej obniżki stóp procentowych. Podstawowym czynnikiem decydującym o powrocie kredytobiorców do banków będzie ożywienie gospodarcze, a wraz z nim wzrost zatrudnienia i wyższa od obecnej dynamika wynagrodzeń" - napisano.

"Spośród czynników działających w kierunku spadku WPI, a tym samym zmniejszających presję inflacyjną, najsilniejszy wpływ w tym miesiącu miały ceny usług transportu i magazynowania. Po dwóch miesiącach przyspieszonego wzrostu, ceny tej kategorii usług nieco wyhamowały. Dotyczyło to głównie transportu wodnego oraz działalności pocztowej i kurierskiej. W dalszym ciągu przyspieszony wzrost wykazują ceny transportu lądowego i ceny usług magazynowych" - dodano.

Z badania wynika także, że po raz pierwszy od pięciu miesięcy nieznacznie obniżyły się jednostkowe koszty pracy w sektorze przedsiębiorstw produkcyjnych.

"Trudno na razie ocenić trwałość tej tendencji, zwłaszcza że dynamika wzrostu realnych wynagrodzeń jest dodatnia" - napisano.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »