Reklama

Inflacja pierwszy raz od 2012 powyżej celu!

Szacunek flash wskazał, że inflacja CPI przekraczała w czerwcu cel inflacyjny po raz pierwszy od listopada 2012. Inflacja przyspieszyła do 2,6% r/r z 2,4% r/r (kons.: 2,4% r/r), głównie za sprawą cen żywności i rosnącej inflacji bazowej. Rynek krajowy został pod wrażeniem wstępnego odczytu inflacji konsumenckiej CPI za czerwiec, a co oznacza, iż decyzyjne "wakacje" Rady Polityki Pieniężnej mogą nieuchronnie zbliżać się ku końcowi.

Ceny żywności rosną w bieżącym roku wyraźnie szybciej od wzorca sezonowego, co jest odzwierciedleniem wysokich cen na rynkach światowych oraz czynników lokalnych, które podnoszą ceny owoców i warzyw.

W czerwcu ceny żywności i napojów bezalkoholowych były o 0,3% wyższe niż miesiąc wcześniej, ich wzrost w ujęciu rok do roku przyspieszył do 5,7% r/r z 5,0% r/r w maju i był najwyższy od listopada 2017.

Dzięki zmianom regulacyjnym ceny nośników energii spadają (-1,0% r/r, -0,2% m/m). GUS wskazał też na niewielki wzrost cen paliw (+0,1% m/m), podczas gdy dane ze stacji sugerowały ich spadek.

Reklama

Inflacja bazowa, po wyłączeniu cen żywności i energii, przyspieszyła wg naszego szacunku do 1,9% r/r z 1,7% r/r przed miesiącem, prawdopodobnie odzwierciedlając rosnące ceny usług telekomunikacyjnych (podwyżki zapowiadane przez operatorów) i turystycznych.

Więcej szczegółów na ten temat poznamy w połowie lipca. Inflacja bazowa znajduje się jednak w fundamentalnym trendzie wzrostowym, zbliżając się do poziomów sugerowanych przez napiętą sytuację na rynku pracy. W szczególności dotyczy to cen usług, które są bardziej od towarów wrażliwe na koszty pracy.

W kolejnych miesiącach inflacja może się ustabilizować głównie za sprawą efektów bazy statystycznej (ryzyko w górę tworzą jednak ceny żywności, por. wykres na dole strony). Dalsze przyspieszenie CPI będzie miało miejsce na przełomie 2019/2020.

Szczyt, prawdopodobnie powyżej pasma odchyleń od celu NBP (3,50%), inflacja osiągnie wg nas w 1q20. Wzrost inflacji będzie odzwierciedlał nagromadzenie czynników regulacyjnych (energia, wywóz śmieci, prawo wodne, wzrost akcyzy od alkoholu i wyrobów tytoniowych) i prawdopodobnie nie wywoła reakcji RPP, zwłaszcza w obliczu luzowania polityki pieniężnej głównych banków centralnych.

Inflacja CPI w czerwcu wyniosła rdr 2,6 proc., mdm 0,3 proc. - szacunek flash GUS

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu 2019 r. wzrosły o 2,6 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,3 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny w szacunku flash.

DM PKO BP

Rafał Sura, członek Rady Polityki Pieniężnej o inflacji dla Interia.pl

...............

Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes szacowali, że ceny towarów i usług w czerwcu wzrosły rdr o 2,4 proc., zaś mdm wzrosły o 0,1 proc.

W maju wskaźnik CPI wyniósł odpowiednio: 2,4 proc. rdr i 0,2 proc. mdm.

Poniżej wybrane składniki wskaźnika inflacji za maj i czerwiec:

czerwiec czerwiec maj maj
rdr mdm rdr mdm
INFLACJA OGÓŁEM 2,6 0,3 2,4 0,2
Żywność i napoje bezalkoholowe 5,7 0,3 5 1,4
Nośniki energii -1,0 -0,2 -0,8 -0,1
Paliwa do prywatnych środków transportu 3,1 0,1 4,1 1,3
Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »