Inflacja spada, a lokaty dalej tracą
Mimo wyhamowania wzrostu cen, realne zyski z lokat czwarty miesiąc z rzędu są poniżej zera. Średni rzeczywisty zarobek na rocznych depozytach wyniósł w czerwcu minus 0,34 proc.
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, wskaźnik inflacji spadł z 5 proc. r/r w maju do 4,2 proc. r/r w czerwcu. Korzystniejszy niż przed miesiącem odczyt nie pozostaje bez wpływu na zyskowność oszczędności zdeponowanych w bankach. Po uwzględnieniu wskaźnika inflacji i 19-proc. podatku od zysków kapitałowych, średnia realna rentowność lokat zakładanych w czerwcu 2010 roku spadła do -0,34 proc. wobec -1,04 proc. miesiąc wcześniej. Ale do komfortowej sytuacji wciąż daleko, bo realne zyski z bankowych depozytów czwarty miesiąc z rzędu utrzymują się na minusie.
W co trzecim banku udało się ochronić siłę nabywczą zdeponowanych środków. Realnie zarobili wyłącznie ci klienci, którzy ulokowali oszczędności na rocznym depozycie z oprocentowaniem powyżej 5,19 proc. Tylko w jednej instytucji realne zyski przekroczyły 1 proc. Z kolei po przeciwnej stronie porównania znalazły się oferty Banku Pekao, Banku Gospodarstwa Krajowego, MultiBanku, Banku BGŻ i BZ WBK, gdzie realne straty wyniosły powyżej 1 proc.
Spadek inflacji w czerwcu daje nadzieje, że maj był punktem kulminacyjnym wzrostu cen. Odwrót trendu pozwoliłby lokatom ponownie zacząć spełniać swoje główne zadanie - chronić siłę nabywczą oszczędności. Aby jednak każda z obecnie zakładanych lokat mogła realnie zarobić, inflacja musiałaby wynosić nie więcej niż 2,1 proc. r/r. Przyjmując natomiast wzrost cen na poziomie 2,5 proc. r/r, który wynika z celu inflacyjnego Narodowego Banku Polskiego oraz projekcji centralnej na drugi i trzeci kwartał 2012 roku, przeciętny realny zysk z rocznych depozytów zakładanych w lipcu br. wyniósłby 1,36 proc.
Michał Sadrak
Niniejszy dokument jest materiałem informacyjnym. Nie powinien być rozumiany jako materiał o charakterze doradczym oraz jako podstawa do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi. Open Finance nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania.