Inflacja w Argentynie nie zwalnia. Prognozy zakładają 150-procentowy wzrost cen

Inflacja w Argentynie nie zwalnia. Ceny w ciągu pierwszych pięciu miesięcy bieżącego roku rosły w podobnym tempie, jak w roku ubiegłym i wzrost ten wyniósł 43,8 proc. Jak wynika z prognoz banku centralnego, średnioroczna inflacja może wynieść nawet 150 proc.

Analitycy Banku Centralnego Argentyny w ogłoszonej w środę prognozie zapowiadają, że od czerwca do listopada włącznie ceny będą nadal szły w górę od 7,6 do 8 proc. miesięcznie. 

Przewidywania tych ekspertów na 2023 rok dotyczące najwyższej na świecie - po Libanie - inflacji w Argentynie to co najmniej 150-procentowa inflacja w 2023 roku. 

Wśród ważnych czynników, które spowodowały ten niezwykły wzrost drożyzny w kraju będącym jednym z najważniejszych światowych eksporterów produktów rolnych i hodowlanych, jest tegoroczna, nie notowana od dziesięcioleci lat susza wywołana - według ekspertów - nasilającymi się w Ameryce Łacińskiej zmianami klimatycznymi.

Reklama

W przyszłym roku inflacja zwolni do 100 procent

Pewne spowolnienie wzrostu cen Bank Centralny Argentyny zapowiada dopiero na rok przyszły, w którym inflacja może wynieść nieco ponad 105 proc. 

Jednak poważne jej wyhamowanie ma nastąpić dopiero w 2025 roku. Bank Centralny Argentyny przewiduje za dwa lata inflację rzędu 56 - 57 proc. 

Przy szybko słabnącej walucie krajowej sytuację Argentyny bardzo pogarsza "ucieczka dolarów". Jako powszechne zjawisko argentyńskie media wskazują masowe przenoszenie przez bogatszych obywateli oszczędności dewizowych do banków w sąsiednim Urugwaju, który jest bardziej zamożny i ustabilizowany gospodarczo.   

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Argentyna | inflacja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »