Inflacja w Chinach w 2022 roku poniżej celu banku centralnego

Jak pokazują oficjalne dane Narodowego Biura Statystyki (NBS), inflacja konsumencka w Chinach wzrosła w grudniu 2022 r. do 1,8 proc. w ujęciu rocznym (1,6 proc. rdr w listopadzie). W całym roku wskaźnik uplasował się poniżej celu banku centralnego, co daje władzom możliwość dalszego luzowania polityki monetarnej i stymulowania gospodarki nowymi programami.

Inflacja w całym 2022 r. wzrosła średnio o 2 proc., co sprawiło, że Chiny są wyjątkiem w porównaniu z innymi dużymi gospodarkami, w których ceny gwałtownie wzrosły w wyniku silnej zwyżki kosztów energii i żywności oraz zachwiania łańcuchów dostaw.

Pekin dążył do osiągnięcia średniej stopy inflacji na poziomie 3 proc. w 2022 r., a niższa wartość wskaźnika da władzom przestrzeń do zapewnienia bardzo potrzebnego bodźca dla gospodarki.

Skutki polityki "zero covid"

Druga co do wielkości gospodarka świata wciąż odczuwa skutki kilkuletniej polityki "zero Covid", która uderzyła w przedsiębiorstwa i łańcuchy dostaw oraz ograniczyła konsumpcję.

Reklama

Indeks cen producentów, który mierzy koszt towarów opuszczających fabryki, skurczył się w grudniu trzeci miesiąc z rzędu. Spadek o 0,7 proc. to kolejna oznaka słabego popytu i obniżonych marż przedsiębiorstw.

"Gospodarka wciąż funkcjonuje poniżej potencjału" - napisał Zhiwei Zhang z Pinpoint Asset Management. "Inflacja nie jest przeszkodą dla dalszego poluzowania polityki pieniężnej w tym roku" - dodał.

Wzrost cen nie dotknął Chin

Globalny wzrost cen żywności od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w lutym nie dotknął Chin.

Urzędnicy uważnie obserwują ceny powszechnie spożywanej w Chinach wieprzowiny, aby uniknąć niezadowolenia obywateli. Podczas gdy ceny żywności ogólnie wzrosły w grudniu o 2,6 proc. w skali roku, wieprzowina zdrożała aż o 22 proc.

We wtorek Chiny podadzą dane dotyczące wzrostu gospodarczego w 2022 roku.

Pekin wyznaczył roczny cel wzrostu gospodarczego na poziomie około 5,5 proc., ale wielu obserwatorów uważa, że kraj będzie miał trudności z jego osiągnięciem, pomimo ogłoszenia lepszego niż oczekiwano wzrostu o 3,9 proc. w trzecim kwartale 2022 roku.

Oprac. APG

Zobacz również:

AFP
Dowiedz się więcej na temat: Chiny | inflacja | inflacja świat
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »