Inflacja w Chinach wsparła wyceny akcji w Azji

Niemal wszystkie sektory indeksu Hang Seng zyskały dziś na wartości. Indeks jako całość wzrósł o 0,01 proc., ale jeśli przyjrzeć się poszczególnym sektorom to ceny spółek użyteczności publicznej oraz rynku nieruchomości wzrosły o 0,42 proc.

Niemal wszystkie sektory indeksu Hang Seng zyskały dziś na wartości.  Indeks jako całość wzrósł o 0,01 proc., ale jeśli przyjrzeć się poszczególnym sektorom to ceny spółek użyteczności publicznej oraz rynku nieruchomości wzrosły o 0,42 proc.

Jednakże spółki handlu i przemysłu obniżyły swoją wartość o 0,44 proc. Nikkei 225 zakończył dzień na poziomie 9547,79 pkt., czyli zwyżką o 1,05 proc. Dane o inflacji w Chinach wspomogły nastroje w Azji. Majowy wzrost cen rok do roku o 5,5 proc. jest największym od prawie trzech lat. W porównaniu z ubiegłym rokiem produkcja przemysłu wzrosła o 13,3 proc. Reuters zauważył, że był to wprawdzie lepszy odczyt od prognoz, to jednak tempo wzrostu była najniższe od listopada.

Cena Tepco skoczyła w związku z planem wsparcia ze strony rządu

Japoński rząd uzgodnił stanowisko w sprawie wsparcia dla Tepco w związku z roszczeniami dotyczącymi skutków trzęsienia ziemi z 11 marca. W wyniku katastrofy doszło do wycieku materiałów radioaktywnych i rząd postanowił wspomóc finansowo spółkę w sprawach dotyczących poszkodowanych osób.

Reklama

Propozycja rządowa musi jeszcze zostać zaaprobowana przez Parlament, ale już teraz inwestorzy odpowiedzieli na te wieści pozytywnie. Cena Tepco wzrosła o ponad 25 proc., co wsparło wartość Nikkei, która wzrosła o 1,05 proc. W ramach planu pozostałe spółki będące operatorami elektrowni atomowych złożą się na pulę, a gdyby była taka potrzeba, to dołoży się także państwo. W wypowiedzi dla BBC Daisuke Fukutomi ze Standard and Poor's stwierdził: "Kilku prominentnych polityków zasugerowało, że wierzyciele Tepco będą musieli ponieść część strat, podobnie jak czyni to cały naród" i dodał, że restrukturyzacja długu wydaje się nieunikniona.

FTSE100 rośnie, gdyż inflacja pozostaje na poziomie 4,5 proc.

Indeks cen towarów i usług konsumpcyjnych w Wielkiej Brytanii został opublikowany dziś rano. Inflacja w maju pozostała na kwietniowym poziomie 4,5 proc., choć raport wskazuje na istniejące siły wpływające na jej wzrost lub spadek w przyszłości. Usługi transportowe były tymi, które najbardziej obniżały dynamikę cen w związku ze świętami wielkanocnymi, które w ubiegłym roku były obchodzone znacznie wcześniej. Między majem, a kwietniem koszty przelotów spadły o 11 proc. w porównaniu ze wzrostem o 6 proc. rok wcześniej. Koszty przeprawy promem spadły o 14,7 proc., podczas gdy rok temu był to wzrost o 1 proc.

Tymczasem presję na wzrost cen wywierają ceny żywności oraz napojów bezalkoholowych. Wskaźnik cen detalicznych także pozostał na tym samym poziomie 5,2 proc. Przed południem wartość indeksu FTSE100 znajdowała się na poziomie 5806,19 pkt.

czyli o 0,57 proc. ponad wczorajszym zamknięciem.

Chwilowo wzrosła wartość funta po danych o inflacji

Informacja o tym, że inflacja w maju wyniosła 4,5 proc. chwilowo wsparła wartość funta. Reuters donosi, że w trakcie dzisiejszego poranka euro spadło względem funta pod poziom 88p, ale od tamtej pory podniosło się do 88,08 p. Tymczasem funt zyskał względem dolara do poziomu 1,6420, by później spaść do 1,6403. Przed pojawieniem się oficjalnych danych o inflacji na rynku pojawiły się pogłoski o słabej inflacji, co osłabiło wartość brytyjskiej waluty.

Wskaźnik cen detalicznych także pozostał na poziomie z kwietnia, czyli wyniósł 5,2 proc. Na wzrost cen presję wywarły zwyżki cen wina i piwa. W trakcie kwietnia i maja w ubiegłym roku ceny tych produktów spadały. Jednakże raport jednocześnie wskazuje, że ceny transportu były tymi, które wpływały na spadek wskaźnik CPI, co było efektem wcześniejszego ubiegłorocznego święta Wielkiej Nocy.

Niniejszy materiał, w żadnym przypadku nie może być traktowany jako wydana przez City Index Limited oraz City Index Limited Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością Oddział w Polsce (razem zwane "City Index") rekomendacja lub oferta sprzedaży lub jako rekomendacja lub też zachęcenie do kupna jakiekolwiek papieru wartościowego lub innego instrumentu finansowego. Ponadto fakt dystrybucji niniejszego materiału lub opieranie swojej aktywności na niniejszym materiale nie mogą być rozumiane jako zawarcie jakiejkolwiek umowy czy wejście w jakąkolwiek inną relację. Niniejszy materiał nie jest osobistą rekomendacją. Powinieneś zasięgnąć niezależnej porady, czy spekulowanie na jakimkolwiek z wymienionych w materiale rynku jest dla Ciebie odpowiednie oraz czy Twoja zdolność do oszacowania związanego ryzyka w tym zakresie jest właściwa. Ponadto w przypadku wątpliwości należy zasięgnąć niezależnej porady w zakresie Twojej sytuacji podatkowej oraz podatkowych i księgowych charakterystyk lub konsekwencji każdej z transakcji. City Index nie gwarantuje oraz nie stanowi, iż niniejszy materiał jest właściwy, kompletny, nie wprowadza w błąd lub iż odpowiada celowi, do którego był przeznaczony. City Index nie gwarantuje również oraz nie stanowi, iż na zapisach niniejszego materiału powinno się opierać jakiekolwiek działania. City Index może z uwagi na zwykły rodzaj prowadzenia swojej działalności utrzymywać pozycje w aktywach wskazanych w niniejszym materiale. Kontrakty na różnicę ("CFD") są wysoce ryzykowne dla Twojego kapitału, ponieważ straty mogą przewyższyć początkowe nakłady. Dlatego też, CFD mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów. Upewnij się, że rozumiesz związane z nimi ryzyka i jeżeli jest to konieczne zasięgnij niezależnej porady. Informacje o produktach City Index znajdują się na stronie www.cityindex.eu/pl. City Index świadczy usługi w zakresie CFD. Jest uprawniony i nadzorowany przez Urząd Nadzoru Finansowego (FSA). Nr rejestru FSA: 113942. City Index Limited jest podmiotem zarejestrowanym w Anglii i Walii pod numerem: 1761813 z siedzibą w Park House, 16 Finsbury Circus, Londyn, EC2M 6XB.

City Index / o. w Polsce
Dowiedz się więcej na temat: dane makroekonomiczne | rynki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »