Reklama

Inflacja w Europie nie odpuszcza. Kolejne kraje z coraz wyższymi odczytami w październiku

Inflacja CPI w Niemczech – według wstępnego odczytu Destatis – wzrosła w październiku do 10,4 proc. w ujęciu rocznym (0,9 proc. w ujęciu miesięcznym). Inflacja HICP – to 11,6 proc. rok do roku i 1,1 proc. miesiąc do miesiąca. Kolejne kraje w Europie zaczynają publikować dane o inflacji za październik. I płynie z nich jeden wniosek – szczyt wzrostu cen na Starym Kontynencie dopiero nadejdzie.

Informacje o inflacji za październik GUS opublikuje w poniedziałek o godz. 10. Już dzisiaj jednak niektóre kraje UE pokazują swoje odczyty.

W Niemczech inflacja CPI w październiku wzrosła do 10,4 proc. z 10 proc. przed miesiącem. Głównym powodem dla tego były rosnące ceny energii (+43 proc. w ujęciu rocznym) i ceny żywności (20,3 proc. rok do roku).

Niemiecki urząd statystyczny (Destatis) podał dzisiaj również najnowsze dane dotyczące niemieckiego PKB. W III kwartale gospodarka naszego sąsiada urosła o 1,1 proc. licząc rok do roku (1,2 proc. po wyrównaniu sezonowym). Wzrost w stosunku do II kwartału 2022 roku wyniósł 0,3 proc. co było odczytem lepszym od prognoz.

Reklama

Jak rośnie inflacja w Europie w październiku?

Wskaźnik HICP to zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych, obliczany według ujednoliconej metodologii Biura Statystycznego Unii Europejskiej. Zgodnie z kryterium inflacyjnym, zawartym w Traktacie z Maastricht, HICP jest podstawą do oceny stabilizacji cen. Pozwala on też na porównywanie stopy inflacji w poszczególnych krajach UE. 

Zwróćmy więc uwagę jak wskaźnik ten rośnie w październiku. Dla Niemiec jest to 11,6 proc., przed miesiącem było to jeszcze 10,9 proc.

Swoje dane pokazała także Francja - tu HICP urósł do 7,1 proc. z 6,2 proc. przed miesiącem. Inflacja CPI we Francji w tym czasie wzrosła w październiku 2022 r. do 6,2 proc. rok do roku, w porównaniu do 5,6 proc. we wrześniu i 5,9 proc. w sierpniu br. Tegoroczne październikowe wskazanie jest najwyższym wynikiem miesięcznym od czerwca 1985 r., w którym zanotowano we Francji wzrost cen o 6,4 proc. w ciągu jednego roku.

Inflacja HICP we Włoszech wzrosła do 12,9 proc. - do najwyższego poziomu od 1996 r. Przed miesiącem było to 9,4 proc. Tu ceny energii skoczyły w ujęciu rocznym o 73,2 proc. w październiku z 44,5 proc. we wrześniu.

Także w Portugalii zharmonizowany wskaźnik inflacji wzrósł do 10,7 proc. z 9,8 proc. przed miesiącem. Z tej wzrostowej tendencji wyłamuje się Hiszpania, gdzie HICP spadł z 9 proc. do 7,3 proc. w październiku. 

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: inflacja | wzrost cen | drożyzna | Europa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »