Inflacja w Hiszpanii niżej od prognoz. Największy miesięczny spadek od 45 lat

W Hiszpanii inflacja spada do wielkości z 2021 r. W marcu indeks cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI) obniżył się do poziomu 3,3 proc., o ponad 2,5 punktu procentowego poniżej wartości zarejestrowanej w lutym. To największy, miesięczny spadek od 45 lat - informuje Narodowy Instytut Statystyczny (INE). Inflacja bazowa zmniejszyła się zaś o 0,1 punktu do 7,5 proc.

Z danych Narodowego Instytutu Statystycznego wynika, że dynamika cen konsumpcyjnych pozostaje w Hiszpanii na najniższym poziomie od sierpnia 2021 r. W porównaniu do lutego, kiedy poziom inflacji wynosił 6 proc., jej stopa zmniejszyła się o 2,7 punktu proc. do wielkości 3,3 proc. "Jest to największy miesięczny spadek stopy inflacji od maja 1977 roku” - informuje Narodowy Instytut Statystyczny. 

Za spadkiem inflacji stać ma spadek cen energii

Inflacja bazowa, która nie obejmuje ewolucji cen żywności lub produktów energetycznych, spadła zaś tylko do 7,5 proc. z 7,6 proc. Różnica 4,2 punktu między rocznym wskaźnikiem inflacji bazowej a głównym CPI jest największa od sierpnia 1986 r., czyli odkąd zaczęto w Hiszpanii obliczać inflację bazową. 

Reklama

Na temat danych INE wypowiedziało się hiszpańskie Ministerstwo Gospodarki. W wydanym komunikacie resort podkreślił, że marcowa inflacja jest prawie trzykrotnie niższa niż rok wcześniej, a inflacja bazowa spada po raz pierwszy od września ubiegłego roku. W ocenie ministerstwa, kluczem do tego, "by hiszpańska inflacja znalazła się wśród najniższych w Europie”, jest spadek cen energii. „Ta niższa inflacja sprzyja konkurencyjności hiszpańskich firm, o czym świadczą wzrost eksportu towarów i usług, nawet w złożonym międzynarodowym kontekście gospodarczym” – czytamy w komunikacie. 

Hiszpańskie media wskazują na wojnę

INE zwraca uwagę, że ewolucja cen wynika głównie „z tego, że w marcu 2022 r. ceny energii elektrycznej i paliw wzrosły, a w tym miesiącu spadają”. Podobną opinię wyrażają hiszpańskie media. Przypominają o gwałtownym wzroście cen w marcu 2022 r. "Wzrosty cen w ujęciu rok do roku zostały zniekształcone przez skok spowodowany inwazją Rosji na Ukrainę, na produkty energetyczne, takie jak gaz i paliwo" - czytamy w gazecie ekonomicznej Cinco Dias. 

Inflacja zaczęła rosnąć w Hiszpanii w styczniu 2022 r. do poziomu 6,1 proc. W lipcu osiągnęła swoje maksimum - 10,8 proc. Od listopada roczna stopa inflacji kształtuje się na Półwyspie Iberyjskim na poziomie około 6 proc., a stopa inflacji bazowej na poziomie 7 proc. 

Opublikowane dzisiaj wielkości są danymi wyprzedzającymi. Na ostateczne dane trzeba będzie poczekać do połowy kwietnia. INE zastrzega, że mogą ulec niewielkim zmianom w górę lub w dół. 

Ewa Wysocka 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Hiszpania | spadek inflacji | inflacja | spadek cen | cena prądu

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »