Inflacja w październiku 2019 r. wyniosła 2,5 proc. rok do roku, 0,2 proc. miesiąc do miesiąca

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku 2019 r. wzrosły rdr o 2,5 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,2 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. W kolejnych miesiącach inflacja będzie kształtowała się w trendzie wzrostowym i w I kw. 2020 r. wyniesie 3,3 proc. r/r, osiągając swoje maksimum podają analitycy.

Wcześniej w szacunku flash GUS podawał, że w październiku ceny rdr wzrosły o 2,5 proc., a mdm wzrosły o 0,2 proc. Poniżej poszczególne składniki wskaźnika inflacji za październik i wrzesień 2019 r.:

Zgodnie z finalnymi danymi GUS inflacja CPI obniżyła się w październiku do 2,5proc. r/r wobec 2,6 proc. we wrześniu, kształtując się zgodnie ze wstępnym szacunkiem GUS równym konsensusowi rynkowemu i lekko poniżej naszej prognozy (2,6proc.).

Ceny warzyw rosną coraz wolniej dzięki efektom wysokiej bazy

Zmniejszenie inflacji w październiku wynikało z niższej dynamiki cen paliw (-4,8 proc. w październiku wobec -2,7 proc. we wrześniu), żywności i napojów bezalkoholowych (6,1proc. r/r wobec 6,3 proc.) oraz nośników energii (-1,7 proc. wobec -1,6 proc.).

Reklama

Główną przyczyną utrzymującego się w ostatnich dwóch miesiącach spadku inflacji w kategorii "żywność i napoje bezalkoholowe" jest obniżająca się dynamika cen warzyw (16,3 proc. r/r w październiku wobec 23,9 proc. we wrześniu). Mimo nieurodzaju spowodowanego suszą w kierunku obniżenia tempa wzrostu cen w tej kategorii oddziałują efekty wysokiej bazy sprzed roku.

Obniżająca się dynamika cen warzyw z nawiązką kompensuje rosnącą dynamikę cen owoców (12,5 proc. r/r w październiku wobec 8,1proc. - skutek niższych zbiorów związanych z wiosennymi przymrozkami i suszą) oraz mięsa (8,0 proc. r/r wobec 6,8 proc. - efekt pogłębiającego się deficytu mięsa w Chinach ze względu na straty w pogłowiu świń związane z ASF).

Zgodnie z naszymi szacunkami inflacja bazowa nie zmieniła się w październiku w porównaniu do września i wyniosła 2,4 proc. r/r. W kierunku wzrostu inflacji bazowej oddziaływała wyższa dynamika cen w kategoriach "wyposażenie mieszkania i prowadzenie gospodarstwa domowego", "inne wydatki na towary i usługi", "napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe", "zdrowie", "restauracje i hotele" i "edukacja", podczas gdy przeciwny wpływ miała niższa dynamika cen w kategoriach "odzież i obuwie", "użytkowanie mieszkania (bez nośników energii)" oraz "transport (bez paliw)".

Mimo stabilizacji inflacji bazowej w październiku warto odnotować, że nieznaczny wzrost dynamiki cen odnotowano w większości jej kategorii. W naszej ocenie wskazuje to na stopniowo narastającą presję inflacyjną w polskiej gospodarce, co jest spójne z naszym scenariuszem zakładającym kontynuację jej wzrostu w kolejnych miesiącach.

To tylko przejściowa stabilizacja inflacji bazowej

Oczekujemy, że w kolejnych miesiącach inflacja będzie kształtowała się w trendzie wzrostowym i w I kw. 2020 r. wyniesie 3,3 proc. r/r, osiągając swoje maksimum lokalne. Głównym czynnikiem oddziałującym w kierunku zwiększenia inflacji będzie prognozowana przez nas wyższa inflacja bazowa. Przeciwny wpływ będą miały spadek dynamiki cen paliw oraz coraz wolniejsze tempo wzrostu cen żywności. Nasza prognoza zakładająca stopniowy spadek inflacji od II kw. 2020 r. jest spójna z naszym scenariuszem zakładającym stabilizację stóp procentowych w Polsce przynajmniej do końca 2020 r.

PKB wyraźnie poniżej oczekiwań

Zgodnie z dzisiejszą publikacją GUS, tempo wzrostu gospodarczego obniżyło się do 3,9 proc. r/r w III kw. wobec 4,5 proc. r/r w II kw., kształtując się wyraźnie poniżej naszej prognozy (4,3 proc.) i oczekiwań rynku (4,1proc.). W rezultacie roczna dynamika PKB ukształtowała się na najniższym poziomie od IV kw. 2016 r. Kwartalna dynamika PKB oczyszczona z wpływu czynników sezonowych zwiększyła się do 1,3 proc. w III kw. wobec 0,8proc. w II kw.

Opublikowane przez GUS dane są wstępnym szacunkiem, a pełne dane o PKB uwzględniające informacje dotyczące jego struktury zostaną opublikowane pod koniec miesiąca. Trudno jednoznacznie ustalić przyczynę negatywnego zaskoczenia w przypadku odczytu za III kw. Najprawdopodobniej odpowiada za to niższy od oczekiwań wkład eksportu netto. W III kw. odnotowaliśmy również niższe od prognoz tempo wzrostu PKB w przypadku innych krajów regionu - Czech, Rumunii, Słowacji, co wskazuje na czynnik o charakterze globalnym - pogorszenie światowej koniunktury. Spowolnienie w światowym handlu oraz niepewność dotycząca perspektyw globalnego wzrostu gospodarczego mogła mieć negatywny wpływ nie tylko na eksport ale również na klimat inwestycyjny w Polsce, co spowodowałoby silniejsze od oczekiwań spowolnienie wzrostu nakładów na środki trwałe.

Dane o PKB w III kw., pomimo rewizji przez GUS dynamiki PKB w I i II kw. br. w górę o 0,1 pkt. proc., stanowią ryzyko w dół dla naszej prognozy wzrostu gospodarczego za cały 2019 r. (4,4 proc. r/r). Nasz zrewidowany scenariusz makroekonomiczny przedstawimy po zapoznaniu się z finalnymi danymi o strukturze PKB w III kw.

Dzisiejsze dane o inflacji są neutralne dla złotego oraz rentowności obligacji, z kolei słabsze od oczekiwań dane o PKB są negatywne dla polskiej waluty oraz pozytywne dla cen obligacji.

Jakub Olipra

Ekonomista Credit Agricole Bank Polska S.A.

waga październik październik wrzesień wrzesień
rdr mdm rdr mdm
INFLACJA OGÓŁEM 100 2,5 0,2 2,6 0
Inflacja towarów 1,7 0,3 1,8 0
Inflacja usług 4,8 0,0 4,8 -0,2
Żywność i napoje bezalkoholowe 24,89 6,1 0,3 6,3 -0,2
Napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe 6,37 1,3 0,0 1 0
Odzież i obuwie 4,94 -1,7 3,5 -1,2 2,6
Użytkowanie mieszkania lub domu i nośniki energii 19,17 1,9 0,2 2 0,3
Wyposażenie mieszkania i prowadzenie gospodarstwa domowego 5,7 0,8 0,3 0,5 -0,2
Zdrowie 5,12 4,0 -0,1 3,9 0,7
Transport 10,34 -3,0 -0,7 -1,7 -2,6
Łączność 4,18 1,0 0,0 0,9 -0,7
Rekreacja i kultura 6,44 2,6 -0,4 2,6 -0,9
Edukacja 1,07 4,7 0,9 4,4 2,6
Restauracja i hotele 6,2 5,3 0,3 5,2 0,9
Inne towary i usługi 5,58 1,7 0,3 1,3 1,3

Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI ), prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych w Polsce, obniżył się w listopadzie po raz siódmy z rzędu - o 0,3 pkt. - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

"Od wielu miesięcy wskaźnik pokazuje, że perspektywa ograniczenia popytu, wskutek rysującego się na horyzoncie spowolnienia, oddziałuje znacznie silniej na inflację niż czynniki kosztowe decydujące o ostatecznych cenach" - napisano w komentarzu.

"Presja kosztowa również uległa w ostatnim czasie osłabieniu, wynagrodzenia rosną zdecydowanie wolniej - co obniża koszty pracy, wykorzystanie mocy produkcyjnych nieco spadło, a ceny surowców na światowych rynkach zachowują się stabilnie" - dodano.

Jak wynika z analizy BIEC, obecne obniżenie presji inflacyjnej wynika z odczuwanego zagrożenia wolniejszym wzrostem gospodarczym.

BIEC podaje, że spośród ośmiu składowych wskaźnika, sześć oddziaływało w kierunku spadku inflacji, a dwa w kierunku jej wzrostu.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: inflacja | GUS | dane makroekonomiczne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »