Inflacja w Polsce poniżej ważnej granicy. Eurostat podał nowe dane

Eurostat podał dane dotyczące inflacji w strefie euro. W sierpniu w ujęciu rocznym wyniosła ona 5,2 proc. To mniej niż w lipcu, kiedy wyniosła 5,3 proc. W Polsce dynamika cen spadła do 9,5 proc. w sierpniu z 10,1 proc. w lipcu. Eurostat podaje tzw. inflację HICP. Najwyższą inflację w UE mają Węgrzy.

  • Eurostat opublikował dane dotyczące inflacji w Unii Europejskiej.
  • Jego wskazanie dla Polski jest korzystniejsze od wskaźnika inflacji, jaki zaprezentował GUS.
  • Eurostat stosuje do wyliczania inflacji inną metodologię, dlatego inflacja w Polsce jest w wynikach unijnej instytucji niższa od tej wskazanej przez polski urząd.

Eurostat podał ostateczne dane dotyczące inflacji w strefie euro. W sierpniu 2023 roku poziom wzrostu cen wyniósł 5,2 proc. W porównaniu z lipcem jest to spadek z poziomu 5,3 proc. 

Eurostat: Inflacja w sierpniu najwyższa na Węgrzech

Eurostat publikuje wskaźnik dotyczący strefy euro, w której są kraje o stosunkowo niskiej inflacji (Belgia, Luksemburg, Hiszpania) oraz takie, które mierzą się z wciąż wysokim wskaźnikiem wzrostu cen (kraje bałtyckie czy Słowacja). W sierpniu poziom wzrostu cen wyniósł 5,2 proc. W porównaniu z lipcem jest to spadek z 5,3 proc. 

Reklama

Eurostat podał także dane o inflacji w całej UE. Wyniosła ona 5,9 proc. To także spadek, w lipcu wartość notowano na 6,1 proc.

Z najwyższą inflacją w Unii Europejskiej zmagają się Węgry (14,2 proc.) i Czechy (10,1 proc.). Najniższa inflacja jest w Danii (2,3 proc.), Belgii (2,3 proc.) i Hiszpanii (2,4 proc.).

Inflacja bazowa w strefie euro spadała z 5,5 do 5,3 proc. 

Inflacja w Polsce znowu poniżej 10 proc.

Inflacja w Polsce w sierpniu według danych Eurostatu wyniosła 9,5 proc. W porównaniu z lipcem (10,3 proc.) jest to pierwszy od wielu miesięcy spadek poniżej bariery 10 proc.

Polska wciąż jednak znajduje się w czołówce krajów z najwyższą inflacją w EU. W niechlubnym rankingu wyprzedzają nas tylko: Słowacja (9,6 proc.) oraz Czechy i Węgry.

Według danych GUS inflacja w sierpniu spadła do poziomu 10,1 proc. Na ostatnim posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopę referencyjną o 0,75 pkt proc. do poziomu 6 proc. 

Czym jest wskaźnik HICP?

HICP to zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych. Jest obliczany według ujednoliconej metodologii Biura Statystycznego Unii Europejskiej. Zgodnie z kryterium inflacyjnym, zawartym w Traktacie z Maastricht, HICP jest podstawą do oceny stabilizacji cen.

Dane do inflacji HICP pochodzą z wydatków budżetów gospodarstw domowych oraz z rachunków narodowych, a do CPI tylko z wydatków budżetów domowych (dane publikuje GUS). Stąd różnice w wynikach podawanych przez obydwie instytucje. GUS w swoim komunikacie wskazał, że inflacja w sierpniu 2023 roku osiągnęła wartość o 0,6 pkt. proc. większą względem wyniku przedstawionego przez Eurostat.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: inflacja | inflacja w Polsce | Eurostat

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »