Inflacja w Polsce poniżej ważnej granicy. Eurostat podał nowe dane
Eurostat podał dane dotyczące inflacji w strefie euro. W sierpniu w ujęciu rocznym wyniosła ona 5,2 proc. To mniej niż w lipcu, kiedy wyniosła 5,3 proc. W Polsce dynamika cen spadła do 9,5 proc. w sierpniu z 10,1 proc. w lipcu. Eurostat podaje tzw. inflację HICP. Najwyższą inflację w UE mają Węgrzy.
- Eurostat opublikował dane dotyczące inflacji w Unii Europejskiej.
- Jego wskazanie dla Polski jest korzystniejsze od wskaźnika inflacji, jaki zaprezentował GUS.
- Eurostat stosuje do wyliczania inflacji inną metodologię, dlatego inflacja w Polsce jest w wynikach unijnej instytucji niższa od tej wskazanej przez polski urząd.
Eurostat podał ostateczne dane dotyczące inflacji w strefie euro. W sierpniu 2023 roku poziom wzrostu cen wyniósł 5,2 proc. W porównaniu z lipcem jest to spadek z poziomu 5,3 proc.
Eurostat publikuje wskaźnik dotyczący strefy euro, w której są kraje o stosunkowo niskiej inflacji (Belgia, Luksemburg, Hiszpania) oraz takie, które mierzą się z wciąż wysokim wskaźnikiem wzrostu cen (kraje bałtyckie czy Słowacja). W sierpniu poziom wzrostu cen wyniósł 5,2 proc. W porównaniu z lipcem jest to spadek z 5,3 proc.
Eurostat podał także dane o inflacji w całej UE. Wyniosła ona 5,9 proc. To także spadek, w lipcu wartość notowano na 6,1 proc.
Z najwyższą inflacją w Unii Europejskiej zmagają się Węgry (14,2 proc.) i Czechy (10,1 proc.). Najniższa inflacja jest w Danii (2,3 proc.), Belgii (2,3 proc.) i Hiszpanii (2,4 proc.).
Inflacja bazowa w strefie euro spadała z 5,5 do 5,3 proc.
Inflacja w Polsce w sierpniu według danych Eurostatu wyniosła 9,5 proc. W porównaniu z lipcem (10,3 proc.) jest to pierwszy od wielu miesięcy spadek poniżej bariery 10 proc.