Inflacja w Polsce. Zmierzamy w stronę 7 proc.
Inflacja na poziomie 6 proc. w październiku jest już pewna. 7 proc. na koniec roku - nie tak dawno temu przez ekonomistów wskazywane jako wariant mocno negatywny - dzisiaj staje się już dla wielu z nich scenariuszem bazowym. Ponadto, pojawiają się opinie, że może być nawet więcej. Nie bez znaczenia będą tu podwyżki cen energii. Ostatni raz 6-proc. inflacja była w Polsce w połowie 2001 roku.
Drożeją nośniki energii: gaz, ropa i węgiel. Podobnie certyfikaty do emisji CO2 (EU ETS). Ceny ropy Brent wykazują tendencję wzrostową nieprzerwanie od kilku tygodni i obecnie zbliżają się już do 85 dol. za baryłkę.
Ze względu na szybko rosnący popyt, mroźną zimę 2020/2021, niski poziom zapełnienia magazynów (średnio dla Europy jest to 78 proc., ale sytuacja jest mocno zróżnicowana w poszczególnych krajach), w tym roku ceny błękitnego paliwa rosły już o nawet kilkaset procent w porównaniu do roku ubiegłego. Cena węgla na giełdzie w Holandii sięgnęły 300 dol. za tonę. Z kolei ceny uprawnień do emisji po ostatnich spadkach oscylują dzisiaj wokół 61,5 euro za tonę. To nie są warunki, by ceny energii mogły się ustabilizować lub zacząć spadać.
W Polsce cena hurtowa energii elektrycznej wzrosła od stycznia o blisko 80 proc. A firmy energetyczne składają do URE wnioski o podwyżki - miesiąc temu prezes Enei ogłosił, że najchętniej to podniósłby ceny o 40 proc. Prezes URE Rafał Gawin przyznał wczoraj w TOK FM, że "obiektywne okoliczności na rynku, czyli ceny energii uzasadniają taką skalę podwyżki". I dodał, że spodziewa się dwucyfrowej podwyżki cen prądu.
Ponadto, URE w tym roku już trzykrotnie godził się także na podwyżkę cen gazu (w maju o 5,6 proc., w lipcu o 12,4 proc. a we wrześniu o 7,4 proc.). Najpewniej będzie kolejna.
Z opublikowanych w piątek danych GUS, w ujęciu rocznym inflacja wzrosła we wrześniu o 5,9 proc. (według wstępnego szacunku było to 5,8 proc.). Najszybciej w porównaniu do analogicznego okresu 2020 r. drożały: gaz ciekły LPG (37,7 proc.), benzyna (28,3 proc.), olej napędowy (26,7 proc.).
Mięso drobiowe zdrożało w ujęciu rocznym o 17,5 proc., tłuszcze roślinne o 11 proc., warzywa o 10,2 proc. - to znów dane za wrzesień. Drożejąca sezonowo żywność dopiero jednak przed nami.