Reklama

Inflacja w strefie euro wyniosła 2,4 proc. w lipcu

Inflacja w strefie euro wyniosła w lipcu tego roku 2,4 proc. w ujęciu rocznym - podał w czwartek w komunikacie Eurostat, czyli biuro statystyczne Unii Europejskiej, w końcowym wyliczeniu.

Z opublikowanych 31 lipca br. wstępnych wyliczeń wynikało, że inflacja wyniesie właśnie 2,4 proc. w ujęciu rocznym.

Analitycy także spodziewali się wskaźnika na poziomie 2,4 proc. w ujęciu rocznym.

Natomiast w ujęciu miesięcznym ceny spadły o 0,5 proc., czyli także zgodnie z oczekiwaniami analityków.

Inflacja bazowa - po wyłączeniu cen żywności i energii - w lipcu wyniosła 1,7 proc. w ujęciu rocznym, tego oczekiwali analitycy.

W czerwcu ceny konsumpcyjne wzrosły w ujęciu rocznym o 2,4 proc. i spadły o 0,1 proc. miesiąc do miesiąca, a inflacja bazowa wyniosła 1,6 proc.

Reklama

Inflacja HICP w Polsce w lipcu wyniosła 4,0 proc. rdr

Inflacja HICP w Polsce wyniosła w lipcu 2012 roku w ujęciu rocznym 4,0 proc. wobec 4,2 proc. w czerwcu - podał w czwartek Eurostat. W ujęciu miesięcznym ceny spadły o 0,5 proc.

Liczony przez GUS wskaźnik CPI w lipcu wyniósł 4,0 proc. rok do roku.

Wskaźnik HICP to zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych, obliczany według ujednoliconej metodologii Biura Statystycznego Unii Europejskiej. Zgodnie z kryterium inflacyjnym zawartym w Traktacie z Maastricht, HICP jest podstawą do oceny stabilizacji cen.

Dane do inflacji HICP pochodzą z wydatków budżetów gospodarstw domowych oraz z rachunków narodowych, a do CPI - tylko z wydatków budżetów domowych.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »