Inflacja wraca i straszy Europę. Jak wypada Polska?

Najnowsze dane Eurostatu nie pozostawiają wątpliwości - inflacja (wskaźniki za maj) w Europie pozostaje dokuczliwa i choć w maju 2024 daleko jej do poprzednich lat, wzrost cen nie został ostatecznie ujarzmiony. Z danych Eurostatu wynika, że wskaźnik inflacji dla strefy wzrósł do 2,6 proc. z 2,4 proc. w kwietniu.

W maju 2024 roczna stopa inflacji w strefie euro wyniosła 2,6 proc., w porównaniu z 2,4 proc. w kwietniu. Rok wcześniej wskaźnik ten wynosił 6,1 proc. - podał Eurostat.

W maju 2024 r. roczna inflacja w całej Unii Europejskiej (razem z krajami, które nie przyjęły euro) wyniosła 2,7 proc., w porównaniu z 2,6 proc. w kwietniu. Rok wcześniej wskaźnik ten wynosił 7,1 proc.

Interesująco wyglądają procesy dezinflacyjne w poszczególnych krajach UE.

Wykres. Inflacja w maju w strefie euro i w całej UE (źródło: Eurostat)

Najwyższa inflacja w Rumunii; najniższa na Łotwie

Najniższe roczne wskaźniki odnotowano na Łotwie (0,0 proc.), w Finlandii (0,4 proc.) i we Włoszech (0,8 proc.) - podkreśla Eurostat.

Najwyższe roczne wskaźniki odnotowano w Rumunii (5,8 proc.), Belgii (4,9 proc.) i Chorwacji (4,3 proc.).

Reklama

W porównaniu z kwietniem roczna inflacja spadła w jedenastu państwach członkowskich, w dwóch pozostała stabilna, a w czternastu wzrosła - wynika z danych Eurostatu.

Tylko dla porządku dodajmy, że wskaźniki inflacji prezentowane przez Eurostat to tzw. inflacja HICP (zharmonizowany wskaźnik wg. unijnej metodologii). Dla przykładu: inflacja konsumencka CPI wyliczona dla Polski przez GUS wyniosła w maju 2,5 proc. w skali roku (wg. Eurostatu wskaźnik HICP dla Polski wynosi w maju 2,8 proc.) .

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: inflacja | UE | Komisja Europejska | wzrost cen
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »