Inspektor jak szkodnik
Zdaniem Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Transportu Drogowego (OZPTD) działania i wypowiedzi Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego (GITD), związane z ostatnimi wypadkami polskich autokarów są niesprawiedliwe i stawiają w złym świetle branżę transportową.
Inspektorat odpowiada, że kontrolując przewoźników i informując o wykrytych nieprawidłowościach w działaniu firm przewozowych, wypełnia swoje obowiązki, bo chce zapewnić bezpieczeństwo podróżnym.
Przewoźnicy, w liście otwartym do ministra transportu Jerzego Polaczka (który sprawuje nadzór nad inspektoratem transportu drogowego), zwrócili się z prośbą o podjęcie działań zmierzających do zmiany sposobu pracy inspekcji drogowej.
"Rozumiemy, że jednym z zadań Inspekcji są działania kontrolne. Po ostatnich zdarzeniach natychmiast zostały do przedsiębiorstw wysłane kontrole, powodując, w tej i tak już trudnej dla przedsiębiorcy sytuacji, dodatkowy stres" - piszą przewoźnicy w liście do ministra Polaczka.
Zdaniem transportowców wskazywanie, że nieprawidłowości najczęściej dotyczą czasu pracy kierowców i obwinianie przedsiębiorców za nieprzestrzeganie stosownych przepisów "jest już pewnym nadużyciem". "W opisywanych przypadkach czas pracy kierowców nie miał żadnego wpływu na powstałe zdarzenia" - uważa podpisany pod listem przewodniczący OZPTD, Bolesław Milewski.
Na zarzuty przewoźników odpowiedział rzecznik prasowy GITD Alvin Gajadhur. Jak poinformował, GITD jest zobowiązany do kontrolowania przewoźników, także w ich siedzibach.
"Nie jest naszym celem wywoływanie +psychozy strachu+ czy +medialnej nagonki+, ale informowanie społeczeństwa o stanie bezpieczeństwa w ruchu drogowym" - pisze rzecznik GITD.
"W związku z powtarzającymi się tragicznymi w skutkach wypadkami z udziałem polskich autokarów, GITD zobowiązany jest z mocy ustawy do podejmowania działań kontrolnych (...) Ma to na celu zapewnienie bezpieczeństwa podróżnym i zapobieganie dalszym tragediom, a nie obarczanie kogokolwiek winą" - uważa Gajadhur.
Rzecznik przypomniał też, że w I półroczu br. Inspekcja Transportu Drogowego przeprowadziła blisko 88,6 tys. kontroli drogowych stwierdzając prawie 72 tys. naruszeń przepisów ustawy o transporcie drogowym. Wśród nich 62 proc. dotyczyło nieprzestrzegania przez kierowców norm czasu prowadzenia pojazdów.