Inspektorzy Transportu Drogowego będą tworzyć służbę mundurową. Rząd PiS przyjął projekt ustawy

Rząd przyjął projekt ustawy dot. m.in. przekształcenia Inspekcji Transportu Drogowego w służbę mundurową - poinformowało Ministerstwo Infrastruktury. Zmiany mają docelowo polepszyć funkcjonowanie ITD.

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o Inspekcji Transportu Drogowego, który, jak informuje Ministerstwo Infrastruktury, ma na celu "zwiększenie efektywności zarządzania tą służbą, a przez to podniesienie poziomu efektywności realizowanych przez nią działań".

Co zmieni się w funkcjonowaniu ITD?

Jak zaznacza Ministerstwo, "nowe rozwiązania pozytywnie wpłyną na skuteczniejsze wykorzystanie potencjału kadrowego Inspekcji, w tym umożliwienie dyslokacji funkcjonariuszy oraz prowadzenie kontroli drogowych, także w pełnym zakresie w porze nocnej, w niedziele i w święta. Projektowane przepisy umożliwią sprawną intensyfikację działań kontrolnych na polskich drogach w określonym miejscu i czasie, np. w przypadku lokalnie występujących negatywnych zjawisk związanych z ruchem samochodów ciężarowych lub łamaniem przepisów przez nieuczciwie działających przewoźników drogowych, w szczególności z państw trzecich spoza UE" - poinformowano w komunikacie.

Reklama

- Potrzeba sprawnego działania funkcjonariuszy Inspekcji Transportu Drogowego ma szczególne znaczenie w przypadku sytuacji nagłych i nieprzewidywalnych. Sprawne zarządzanie profesjonalnie przygotowanymi funkcjonariuszami Inspekcji, pozwalające na bezpośrednie reagowanie na zaistniałe zdarzenia, korzystnie wpłynie na skuteczność przeprowadzanych kontroli, a tym samym na ochronę krajowego rynku wewnętrznego przewozów drogowych przed nieuczciwą konkurencją — powiedział minister infrastruktury Alvin Gajadhur. 

Najważniejszymi rozwiązaniami ustawy są: 

  • przekształcenie Inspekcji Transportu Drogowego w umundurowaną formację
  • nadanie inspektorom Inspekcji Transportu Drogowego statusu funkcjonariuszy, tak jak jest to obecnie przewidziane w odniesieniu do pozostałych służb dokonujących kontroli przewozów drogowych, 
  • uregulowanie w sposób kompleksowy pragmatyki służbowej pracowników ITD  
  • umożliwienie swobodnej alokacji funkcjonariuszy na obszarze całego kraju oraz prowadzenia skoordynowanych i kompleksowych kontroli drogowych i kontroli w siedzibie przedsiębiorcy.
PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »