Inspektorzy wzięli na cel kebaby. Stwierdzono "nieprawidłowości"
To była pierwsza taka kontrola kebabów przeprowadzona przez Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS). Inspektorzy sprawdzili ponad 100 podmiotów z branży gastronomicznej. Wykryto liczne "nieprawidłowości" i nałożono kary sięgające łącznie dziesiątek tysięcy złotych.
Jeśli wierzyć kontrolerom, kebaby oferowane w Polsce często nie mają składu deklarowanego w opisie. Dla przykładu: zamiast deklarowanego w menu "kebabu jagnięcina", w rzeczywistości serwowano wyrób wołowo-drobiowy lub zastępowano ser feta serem sałatkowym - informuje IJHARS.
Kontrola objęła łącznie 109 podmiotów z branży gastronomicznej działających na terenie całego kraju. Celem było sprawdzenie jakości handlowej dań oferowanych w formie kebabu (głównie serwowanego w wersji pociętej w bułce, picie, tortilli, z frytkami itp.) w "zakresie zgodności z obowiązującymi przepisami i wymaganiami, których spełnienie zostało zadeklarowane w oznakowaniu produktu lub dokumentach towarzyszących".
Badając parametry fizykochemiczne oferowanych w Polsce kebabów, analizą laboratoryjną objętych zostało 98 partii dań. Nieprawidłowości stwierdzono w 53 partiach (54,1 proc. skontrolowanych). Dotyczyły one m.in.: braku w oferowanym daniu zadeklarowanego gatunku mięsa (np. baraniny) albo obecności w daniu niedeklarowanego surowca mięsnego (np. kurczaka w daniu z zadeklarowaną wołowiną) - informuje IJHARS.
Pod względem prawidłowości oznakowania ocenionych zostało 139 partii dań oferowanych w formie kebabu, i w tym przypadku było najwięcej nieprawidłowości. Stwierdzono je w przypadku 104 partii (74,8 proc. skontrolowanych). Dotyczyły podmiany asortymentowej, czyli sytuacji, w której do produkcji potrawy użyto innego składnika niż zadeklarowano konsumentowi. Problemem okazał się też brak wykazu składników produktu czy brak informacji o substancjach alergennych.
W efekcie kontroli, w związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami, wojewódzcy inspektorzy IJHARS wydali m.in.: 48 decyzji administracyjnych nakładających kary pieniężne na łączną kwotę 63,2 tys. zł, w tym 39 decyzji za wprowadzanie do obrotu wyrobów zafałszowanych (na kwotę 58,6 tys. zł).
Jak poinformowano, postępowania administracyjne są nadal w toku.
W podsumowaniu wyników kontroli podkreślono, że była to pierwsza kontrola w zakresie jakości handlowej dań oferowanych w formie kebabu w obiektach gastronomicznych przeprowadzona przez IJHARS.
***