Intel wygrał z Brukselą. TSUE oddalił odwołanie Komisji Europejskiej
Intel nie zapłaci miliardowej kary (ponad miliard euro) nałożonej przez Komisję Europejską w maju 2009 roku. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) oddalił odwołanie KE od wcześniejszego, korzystnego dla Intela, orzeczenia.
Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł w czwartek na korzyść Intela, kończąc trwający prawie dwie dekady spór między amerykańskim producentem chipów a Komisją Europejską, która twierdziła, że koncern nadużywa pozycji dominującej na rynku mikroprocesorów.
"Trybunał Sprawiedliwości oddalił odwołanie Komisji, tym samym podtrzymując wyrok Sądu UE (pierwszej instancji - PAP)" — orzekł TSUE.
KE nałożyła na Intel karę pieniężną za udzielanie rabatów producentom komputerów Dell, Hewlett-Packard, NEC i Lenovo za kupowanie większości ich chipów od tej firmy. Uznała to za działania sprzeczne z prawem konkurencji wymierzone w firmę Advanced Micro Devices.
Jak poinformował Reuters, KE generalnie sprzeciwia się rabatom oferowanym przez dominujące na rynku firmy, ponieważ obawia się, że mogą one być antykonkurencyjne.
KE nałożyła na Intel w maju 2009 roku karę pieniężną w wysokości 1,06 miliarda euro. Zarzuciła Intelowi nadużywanie pozycji dominującej na rynku mikroprocesorów x86.
Po tym jak Intel zaskarżył decyzję KE, sprawa dwukrotnie trafiała do TSUE. Najpierw - gdy w 2014 r. Sąd UE oddalił skargę Intela. Amerykański gigant wówczas złożył odwołanie do TSUE, po czym ten uchylił wyrok i odesłał sprawę do Sądu UE do ponownego rozpoznania.
Rozpoznając sprawę ponownie, Sąd UE dopatrzył się wadliwości w decyzji KE o nałożeniu kary i uchylił miliardową grzywnę. Następnie odwołanie od korzystnego dla Intela wyroku Sądu UE złożyła do TSUE Komisja Europejska. Trybunał w Luksemburgu w czwartek oddalił to odwołanie.
***