Intel wygrał z Brukselą. TSUE oddalił odwołanie Komisji Europejskiej

Intel nie zapłaci miliardowej kary (ponad miliard euro) nałożonej przez Komisję Europejską w maju 2009 roku. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) oddalił odwołanie KE od wcześniejszego, korzystnego dla Intela, orzeczenia.

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł w czwartek na korzyść Intela, kończąc trwający prawie dwie dekady spór między amerykańskim producentem chipów a Komisją Europejską, która twierdziła, że koncern nadużywa pozycji dominującej na rynku mikroprocesorów.

"Trybunał Sprawiedliwości oddalił odwołanie Komisji, tym samym podtrzymując wyrok Sądu UE (pierwszej instancji - PAP)" — orzekł TSUE.

KE nałożyła na Intel karę pieniężną za udzielanie rabatów producentom komputerów Dell, Hewlett-Packard, NEC i Lenovo za kupowanie większości ich chipów od tej firmy. Uznała to za działania sprzeczne z prawem konkurencji wymierzone w firmę Advanced Micro Devices.

Reklama

Jak poinformował Reuters, KE generalnie sprzeciwia się rabatom oferowanym przez dominujące na rynku firmy, ponieważ obawia się, że mogą one być antykonkurencyjne.

KE chciała ukarać Intel za nadużywanie pozycji dominującej na rynku

KE nałożyła na Intel w maju 2009 roku karę pieniężną w wysokości 1,06 miliarda euro. Zarzuciła Intelowi nadużywanie pozycji dominującej na rynku mikroprocesorów x86.

Po tym jak Intel zaskarżył decyzję KE, sprawa dwukrotnie trafiała do TSUE. Najpierw - gdy w 2014 r. Sąd UE oddalił skargę Intela. Amerykański gigant wówczas złożył odwołanie do TSUE, po czym ten uchylił wyrok i odesłał sprawę do Sądu UE do ponownego rozpoznania.

Rozpoznając sprawę ponownie, Sąd UE dopatrzył się wadliwości w decyzji KE o nałożeniu kary i uchylił miliardową grzywnę. Następnie odwołanie od korzystnego dla Intela wyroku Sądu UE złożyła do TSUE Komisja Europejska. Trybunał w Luksemburgu w czwartek oddalił to odwołanie.

***

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Intel | Komisja Europejska | TSUE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »