Intel zbuduje w Niemczech fabrykę chipów
Intel będzie produkować chipy w niemieckim Magdeburgu. Koncern zainwestuje 17 mld dol. - ogłoszono we wtorek. Megafabryka w Magdeburgu to pierwszy etap wartych 80 mld euro inwestycji Intela w Unii Europejskiej. Tyle koncern może wydać w ciągu dekady na badania i rozwój (R&D), produkcję i najnowocześniejsze technologie. Intel rozbuduje także zakład i jego laboratoria w Gdańsku.
W dwóch zakładach będzie pracować docelowo 3 tys. pracowników. W Magdeburgu mają być produkowane chipy komputerowe wykorzystujące najbardziej zaawansowane technologie Intela. Budowa rozpocznie się w pierwszej połowie 2023 r., a produkcja zostanie uruchomiona pod koniec 2027 r. - Ten Węzeł Krzemowy będzie służył jako punkt łączący inne ośrodki innowacji i produkcji w całym kraju i regionie - podkreślono w komunikacie Intela.
- Nasze inwestycje są ważnym krokiem zarówno dla Intela, jak i Europy. Nowe prawo UE umożliwi prywatnym firmom i rządom współpracę w celu radykalnego wzmocnienia pozycji Europy w sektorze półprzewodników. Ta szeroko zakrojona inicjatywa pobudzi europejskie innowacje w zakresie badań i rozwoju oraz wprowadzi w regionie najnowocześniejszą produkcję z korzyścią dla naszych klientów i partnerów na całym świecie - podkreśla Pat Gelsinger, dyrektor generalny koncernu.
Amerykański koncern planuje także stworzenie nowego centrum badawczo-rozwojowego i projektowego we Francji oraz zainwestowanie w badania i rozwój oraz produkcję w Irlandii, we Włoszech, Polsce i Hiszpanii.
W Gdańsku Intel zwiększy swoją powierzchnię o 50 proc., koncentrując się na opracowywaniu rozwiązań z zakresu sieci neuronowych i przetwarzania danych w chmurze. Rozbudowa ma zostać zakończona w 2023 roku. Na początku 2022 r. portal gdansk.pl informował, że trwająca rozbudowa gdańskiego kampusu Intel Technology Poland zakończy się otwarciem nowych laboratoriów w 2023 roku.