Internet: Alternatywa dla kabla

Dzięki technologii WiMAX możliwe stanie się przyspieszenie rozwoju szybkiego bezprzewodowego dostępu do internetu. Tylko 875 zł ma wynieść minimalna kwota zadeklarowana przez uczestników jednego z 317 postępowań przetargowych na rezerwację częstotliwości.

Dzięki technologii WiMAX możliwe stanie się przyspieszenie rozwoju szybkiego bezprzewodowego dostępu do internetu. Tylko 875 zł ma wynieść minimalna kwota zadeklarowana przez uczestników jednego z 317 postępowań przetargowych na rezerwację częstotliwości.

Jedna koncesja obowiązywać będzie w jednej gminie. Dla zachęty Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty utrzymał taką samą cenę także w Warszawie, która jest jedną gminą, choć liczy, że w stolicy będzie duże "przebicie" cenowe.

Nie tylko wielkie miasta

Ogólnopolską sieć WiMAX rozwijać będą Netia (a konkretnie spółki zależne Netia Globe i Netia Świat), eInternet, NASK i Polska Telefonia Cyfrowa. Tym razem jest 317 oddzielnych postępowań przetargowych w gminach, gdyż chodzi o zbudowanie dostępu do sieci nie tylko w wielkich miastach, ale także na obszarach mniej zurbanizowanych. Przy tej technologii, gdzie zasięg jednego masztu przekaźnikowego na terenie niezabudowanym może dojść do 50 km, nie byłaby to bardzo droga inwestycja. - Oczywiście bierzemy pod uwagę, że część, a nawet całość może wygrać jedna firma, tworząc regionalną albo ogólnopolską sieć. Ale nie tylko zaproponowana cena ma znaczenie, stąd tak niski pułap wyjściowy.

Reklama

Chcemy zmobilizować mniejsze firmy do wzięcia udziału w przetargu np. wspólnie z samorządami. Fakt, że wcześniej nie świadczył takich usług, będzie tym razem atutem - deklaruje Jacek Strzałkowski, rzecznik URTiP.

Groźni przeciwnicy

Plany Regulatora mogą jednak legnąć w gruzach, jeśli do walki przystąpią giganci, którzy nie mają ogólnopolskiej koncesji. Co prawda, w Tele2 na razie nie podjęto decyzji o starcie, ale na takie posunięcie zdecydował się dużo większy gracz. - Mogę potwierdzić, że zamierzamy wziąć udział w postępowaniu przetargowym. Choć nie chciałbym teraz deklarować sumy, jaką możemy zaproponować - powiedział Piotr Kostrzewski, dyrektor biura komunikacji korporacyjnej Telekomunikacji Polskiej.

WiMAX jest dużym zagrożeniem dla sztandarowego produktu TP - przewodowej Neostrady. Telekomunikację stać na finansowe przebicie wszystkich konkurentów. Jednym ruchem pozbyłaby się konkurencji i zdobyła nowy kanał dostępowy do abonentów. Koncesje będą obowiązywać do 31 grudnia 2020 r.

Co to jest WiMAX?

WiMAX to nowy standard bezprzewodowego dostępu do internetu, określany czasem następcą Wi-Fi (Wireless Fidelity). Jego największą zaletą jest zasięg - w przeciwieństwie do Wi-Fi, który dociera do kilkuset metrów od punktu dostępowego, zasięg WiMAX-a liczy się w kilometrach. Specjaliści szacują, że przynajmniej w dużych miastach ma szansę dorównać zasięgiem telefonii komórkowej. Pierwsze komercyjne usługi oparte o WiMAX-a udostępniono w Bielsku-Białej. Uruchomiły je Intel, Alvarion i SferaNET, a zasięgiem objęła całe miasto.

Marcin Kwaśniak

Gazeta Prawna
Dowiedz się więcej na temat: kabel | zasięg | internet
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »