Inwestorze, bój się jena!

Bank Japonii po raz pierwszy od sześciu lat dokonał jednostronnej interwencji na rynku walutowym w celu osłabienia jena. Notowania japońskiej waluty względem dolara znajdowały się na piętnastoletnim maksimum, co zostało odebrane przez rząd Naoto Kana jako poważny problem dla sektora eksportowego.

Bank Japonii po raz pierwszy od sześciu lat dokonał jednostronnej interwencji na rynku walutowym w celu osłabienia jena. Notowania japońskiej waluty względem dolara znajdowały się na piętnastoletnim maksimum, co zostało odebrane przez rząd Naoto Kana jako poważny problem dla sektora eksportowego.

Interwencja miała formę kilku fal i została przeprowadzona za pośrednictwem banków komercyjnych. Zakupy dolara za ok. 15-20 mld dolarów wyniosły wartość amerykańskiej waluty względem jena o 3,5 proc. od dołka na 82,86 do szczytu na 85,78. Pomimo tego, że interwencja była przeprowadzona na parze USD/JPY w górę wyskoczyły także pozostały pary jenowe.

Wartość euro do jena skoczyła o 3,6 proc., podobnie jak w przypadku AUD/JPY, czy NZD/JPY. CHF/JPY wzrósł o 4,3 proc. Euro do dolara pozostało w trakcie interwencji praktycznie na stałym poziomie.

Reklama

Euro w chwili startu interwencji wyceniane było po 1,2999, wzrosło do 1.3035, by później spaść do 1.2990. Cały ruch na parach jenowych był wywołany presją Banku Japonii na parze USD/JPY. Zasadnicze pytanie brzmi, czy Bank Japonii może utrzymać interwencje i osiągnięte obecnie poziomy, gdy rynek walutowy powróci do fazy awersji do ryzyka? Dotychczas pary jenowe były grane w chwili zagrożenia.

Pozytywna korelacja między apetytem na ryzyko, a zmianami na parach jenowych w ciągu ostatnich dwóch lat była bardzo wysoka. Gdy rósł apetyt na ryzyko kupowane były pary jenowe i na odwrót. Ta zależność była jedną z przewag jena nad dolarem. Wtym samym czasie, gdy dolar jest jedną z opcji ucieczki od ryzyka, traci on względem jena w wyniku silnej sprzedaży na parach jenowych włączając w to parę USD/JPY.

Ciekawe, czy interwencja Banku Japonii będzie wystarczającym zagrożeniem dla krosów jenowych, by przekonać uczestników rynków, że zakup jena może okazać się brzemienny w skutki. Zagrożenie, że długie pozycje na jenie mogłyby być złapane w kolejnej fali interwencji, może skłonić traderów do poszukiwań innych, mniej ryzykownych celów inwestycyjnych na wypadek powrotu awersji do ryzyka.

Joseph Trevisani

Niniejszy materiał, w żadnym przypadku nie może być traktowany jako wydana przez City Index Limited oraz City Index Limited Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością Oddział w Polsce (razem zwane "City Index") rekomendacja lub oferta sprzedaży lub jako rekomendacja lub też zachęcenie do kupna jakiekolwiek papieru wartościowego lub innego instrumentu finansowego. Ponadto fakt dystrybucji niniejszego materiału lub opieranie swojej aktywności na niniejszym materiale nie mogą być rozumiane jako zawarcie jakiejkolwiek umowy czy wejście w jakąkolwiek inną relację. Niniejszy materiał nie jest osobistą rekomendacją. Powinieneś zasięgnąć niezależnej porady, czy spekulowanie na jakimkolwiek z wymienionych w materiale rynku jest dla Ciebie odpowiednie oraz czy Twoja zdolność do oszacowania związanego ryzyka w tym zakresie jest właściwa. Ponadto w przypadku wątpliwości należy zasięgnąć niezależnej porady w zakresie Twojej sytuacji podatkowej oraz podatkowych i księgowych charakterystyk lub konsekwencji każdej z transakcji. City Index nie gwarantuje oraz nie stanowi, iż niniejszy materiał jest właściwy, kompletny, nie wprowadza w błąd lub iż odpowiada celowi, do którego był przeznaczony. City Index nie gwarantuje również oraz nie stanowi, iż na zapisach niniejszego materiału powinno się opierać jakiekolwiek działania. City Index może z uwagi na zwykły rodzaj prowadzenia swojej działalności utrzymywać pozycje w aktywach wskazanych w niniejszym materiale. Kontrakty na różnicę ("CFD") są wysoce ryzykowne dla Twojego kapitału, ponieważ straty mogą przewyższyć początkowe nakłady. Dlatego też, CFD mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów. Upewnij się, że rozumiesz związane z nimi ryzyka i jeżeli jest to konieczne zasięgnij niezależnej porady. Informacje o produktach City Index znajdują się na stronie www.cityindex.eu/pl. City Index świadczy usługi w zakresie CFD. Jest uprawniony i nadzorowany przez Urząd Nadzoru Finansowego (FSA). Nr rejestru FSA: 113942. City Index Limited jest podmiotem zarejestrowanym w Anglii i Walii pod numerem: 1761813 z siedzibą w Park House, 16 Finsbury Circus, Londyn, EC2M 6XB.

City Index / o. w Polsce
Dowiedz się więcej na temat: bank | boja | interwencja | waluty | ban | porady | city
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »