Inwestycje w górnictwo będą kontynuowane. Sasin: Będziemy musieli z węglem żyć dosyć długo
Jak poinformował wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin, będą czynione niezbędne inwestycje w górnictwo tak, by utrzymać produkcję energii w dłuższym okresie. Potwierdził przy okazji, że na przełomie marca i kwietnia planowany jest start Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE).
- Mając energetykę opartą w 70 proc. o węgiel będziemy musieli z tym węglem żyć dosyć długo. Wynegocjowaliśmy ze stroną społeczną, związkami zawodowymi końcową datę funkcjonowania górnictwa w Polsce - to 2049 r., więc taką mamy perspektywę dzisiaj funkcjonowania górnictwa i energetyki opartej o węgiel w Polsce. Będą czynione niezbędne inwestycje w górnictwo tak, by zapewnić nam odpowiednią ilość węgla do funkcjonowania tych elektrowni węglowych, które będą produkować prąd w najbliższych dziesięcioleciach. Pod tym kątem będziemy na to patrzeć - powiedział wicepremier Jacek Sasin w radiowej Trójce.
Wyjaśnił, że aby dokonać transformacji energetycznej, potrzeba kilkuset miliardów złotych inwestycji. - Mamy na to plan (...) - to polityka energetyczna Polski, a właściwie korekta dokumentu, który już istnieje. (...) Będziemy inwestować wszędzie tam, gdzie będziemy musieli utrzymać produkcję z węgla w dłuższej perspektywie (...) - mamy bloki na węgiel brunatny i na kamienny, które będą wymagały modernizacji, by móc utrzymać produkcję energii w dłuższym okresie czasu - dodał wicepremier.
Sasin potwierdził, że na przełomie marca i kwietnia planowany jest start Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE).
Wicepremier pytany o plany dotyczące wprowadzenia podatku od nadmiarowych zysków dla sektora energetycznego, paliwowego i węglowego poinformował, że prowadzone są nad nim prace w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, we współpracy z Ministerstwem Aktywów Państwowych.
- Chcemy ten podatek stworzyć tak, żeby nie uniemożliwiać rozwoju spółek paliwowych (...). Nie możemy uniemożliwiać inwestycji, bo są niezbędne. Orlen robi wielkie inwestycje, inne spółki energetyczne robią inwestycje, również JSW, która jest kandydatem, by ten podatek płacić jako spółka wydobywcza, osiągająca zyski, również ma wielkie inwestycje. Musimy tak skonstruować ten podatek, by inwestycje były możliwe, ale z drugiej strony, by wypełnić unijne nakazy - powiedział Sasin.
Zobacz również: