Istotna zmiana w założeniach do systemu kaucyjnego w gospodarce odpadami!

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedstawiło informację na temat stanu prac na projektem ustawy wdrażającej system kaucyjny w gospodarce odpadami. Wiceminister Jacek Ozdoba przedstawił aktualne założenia do projektu ustawy - podały wiadomoscihandlowe.pl. Resort proponuje, objęcie systemem kaucyjnym butelki plastikowe o pojemności do 3 l, butelki wielorazowe szklane do 1,5 l oraz puszki aluminiowe do 1 l. Systemem nie będą objęte jednorazowe butelki szklane, ponieważ objęte są one opłatą produktową.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Istotna zmiana w założeniach do projektu ustawy wdrażającej system kaucyjny

Jacek Ozdoba, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, poinformował w ramach konsultacji społecznych o modyfikacjach w założeniach projektu ustawy wdrażającej system kaucyjny w gospodarce odpadami. Najważniejsza zmiana z punktu widzenia sieci detalicznych to podwyższenie wielkości powierzchni sklepów, które obligatoryjnie będą uczestniczyć w systemie do 200 mkw.

- Taki postulat zgłaszali przedsiębiorcy, ale także wiele samorządów - szczególnie gmin wiejskich - które przekonywały, że mniejsze sklepy wiejski mogą się borykać zarówno z problemami logistycznymi, jak i ze zbyt dużym obciążeniem kosztowym - argumentował Jacek Ozdoba.

Jakie opakowania obejmie system kaucyjny?

Reklama

Ministerstwo proponuje objęcie systemem kaucyjnym butelki plastikowe o pojemności do 3 l, butelki wielorazowe szklane do 1,5 l oraz puszki aluminiowe do 1 l. Minister wyjaśnił, że systemem nie będą objęte jednorazowe butelki szklane, ponieważ objęte są one opłatą produktową, a włączenie ich do systemu byłoby - zdaniem ekspertów, z którymi konsultował się urząd - zbyt dużym obciążeniem dla uczestników systemu, przede wszystkim sklepów.

System nie obejmie także puszek stalowych ani kartonowych opakowań do napojów, choć ministerstwo nie wyklucza możliwość rozszerzenia go o te opakowania w przyszłości.

Minister Ozdoba wyjaśnił, że kaucjonowaniem nie zostały objęte butelki plastikowe o pojemności 5 l, ponieważ nie zostały one uwzględnione w dyrektywie unijnej, do której ministerstwo chce dostosować polskie prawo w tym zakresie.

System będzie "bezparagonowy"

Minister wyjaśnił ponadto, że system będzie "bezparagonowy", to znaczy konsument oddający opakowanie w danym sklepie, który ma obowiązek odbierania tych opakowań, nie będzie musiał okazać paragonu, by wykazać, że produkt został kupiony w tej właśnie placówce.

Ozdoba poinformował, że mimo sugestii płynących z niektórych środowisk, aby państwo brało bardziej aktywny udział w zarządzaniu systemem zbiórki opakowań, urząd postanowił uszanować swobodę prowadzenia działalności gospodarczej, zatem operatorzy systemu nie będą powiązani z administracją państwową. Każda zainteresowana firma może przystąpić do systemu jako operator.

Wysokość kaucji do ustalenia

Urząd nie ustalił wysokości kaucji za poszczególne rodzaje i wielkości opakowań.

- Czekamy z tą decyzją, aby stawki były optymalne w sytuacji rynkowej, jaka będzie panować w momencie uruchomienia systemu. Wysokość kaucji zostanie ustalona po wejściu w życie nowych przepisów, w drodze rozporządzenia ministra środowiska. Wstępnie zakładamy, że najwyższa kaucja wyniesie maksymalnie dwa złote - ujawnił Jacek Ozdoba.

Obecnie projekt został przekazany do komisji wspólnej rządu i samorządów. Celem jest uchwalenie nowych przepisów nie później niż do marca 2023 r.

- Przewidujemy, że vacatio legis wyniesie 24 miesiące, zatem przepisy zaczną obowiązywać od marca 2025 r. - prognozował Jacek Ozdoba.


wiadomoscihandlowe.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »