IV Kongres Edukacji. Erasmus+: Z tego programu skorzysta co najmniej 10 mln Europejczyków
Nowa perspektywa budżetowa UE na lata 2021-2027 to szansa na rozwój edukacji w Polsce. O tym, jak najlepiej wykorzystać tę szansę, rozmawiali uczestnicy IV Kongresu Edukacji. - Jeszcze w tym roku do Polski trafi niemal 160 mln euro, dzięki którym dzieci, młodzież i dorośli zdobędą kompetencje ważne w szybko zmieniającej się rzeczywistości - podkreślił podczas kongresu Paweł Poszytek, dyrektor generalny Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności.
W budżecie programu Erasmus + na lata 2021-2027 przewidziano 26 mld euro, czyli prawie dwukrotnie więcej środków niż w perspektywie budżetowej 2014-2020. 1 mld euro zostanie z kolei przeznaczony na Europejski Korpus Solidarności.
- Dzięki tym funduszom zadbamy o to, aby przez kolejne 7 lat programy te rozwijały się w czterech priorytetowych kierunkach. Przede wszystkim Erasmus + i Europejski Korpus Solidarności staną się bardziej inkluzywne. Zależy nam na podniesieniu ich dostępności, dlatego oferujemy elastyczne formuły uczenia się, takie jak nauka wirtualna i mobilność krótkoterminowa - tłumaczyła podczas powitania uczestników IV Kongresu Edukacji Mariya Gabriel, komisarz UE ds. innowacji, badań, kultury, edukacji i młodzieży.
Jak dodała, organizacje zyskają także pomoc w obszarze zarządzania projektami, żeby zmniejszyć obciążenia administracyjne i uprościć zasady finansowe.
- Po drugie - czynimy program bardziej zielonym - kontynuowała unijna komisarz. Jak wyjaśniała, kluczowym elementem programu Erasmus + jest podróżowanie, dlatego wśród priorytetów znajdzie się zachęcanie uczestników programu do korzystania z niskoemisyjnych środków transportu jako alternatywy dla latania.
- Po trzecie, oba programy wesprą cyfrową transformację. Na przykład Erasmus + poprawi umiejętności cyfrowe poprzez cyfrowe staże, które zapewnią studentom i absolwentom praktyczne doświadczenie zawodowe - wskazała Mariya Gabriel.
Ostatni z priorytetowych kierunków to wspieranie młodych ludzi w stawaniu się aktywnymi obywatelami i decydentami na poziomie lokalnym, krajowym oraz europejskim. - Razem możemy budować bardziej ekologiczną, bardziej inkluzywną i bardziej cyfrową Europę - podkreśliła komisarz.
- Szacuje się, że dzięki 26 miliardom euro z programu Erasmusa + skorzysta co najmniej 10 milionów Europejczyków. 1 mld euro przeznaczony na Europejski Korpusu Solidarności pozwoli 270 tysiącom młodych wolontariuszy wspierać potrzebujących - powiedział podczas kongresu Paweł Poszytek, dyrektor generalny Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności.
- To szansa na rozwój nie tylko w wymiarze edukacyjnym, ale także gospodarczym. Pragnę podkreślić, że z tych środków może skorzystać każdy podmiot publiczny i prywatny, działający w dziedzinie kształcenia, szkolenia i sportu. Jeszcze w tym roku do Polski trafi niemal 160 mln euro, dzięki którym dzieci, młodzież i dorośli zdobędą kompetencje ważne w szybko zmieniającej się rzeczywistości - dodał.
W trakcie kongresu przyznano nagrody w konkursach: EDUinspirator, EDUinspracje, EDUinspiracje MEDIA, EUROPEAN LANGUAGE LABEL oraz Europejską nagrodę za innowacyjność w nauczaniu.
EDUinspirator to konkurs dla ludzi, którzy aktywnie angażują się w realizację międzynarodowych projektów edukacyjnych. W kategorii EDUinspirator 2021 laureatem została Jolanta Wołągiewicz, a w kategorii Młody EDUinspirator 2021 Marianna Pikul. Eksperci spośród zwycięzców flagowej inicjatywy EDUinspiracje wybrali projekty zasługujące na szczególne wyróżnienie; projekty, które w swoich działaniach promują i upowszechniają ważne i istotne kwestie dla współczesnego społeczeństwa - nowoczesne technologie, ekologię i ochronę środowiska, podnoszenie kompetencji zawodowych, promowanie innowacyjności i kreatywności, dialogu i współpracy międzynarodowej, a także postawy obywatelskiej wśród młodzieży. Wyłonili pięć projektów w kategoriach: Cyfryzacja, Ekologia, Włączanie społeczne i różnorodność, Aktywne uczestnictwo i Synergia dla edukacji.
W kategorii Cyfryzacja zwyciężyła Politechnika Łódzka, Ekologia - Stowarzyszenie Krakowski Alarm Smogowy; Włączanie społeczne i różnorodność - Społeczna Akademia Nauk w Łodzi; Aktywne uczestnictwo - Stowarzyszenie Szukamy Polski, a Synergia dla edukacji - Internationaler Bund Polska.
Podczas IV Kongresu Edukacji wręczono też Europejską nagrodę za innowacyjność w nauczaniu. To nowe wyróżnienie przyznawane przez Komisję Europejską. Jego celem jest uhonorowanie wyróżniających się praktyk dydaktycznych oraz wyrażenie uznania dla pracy pedagogów. W kategorii Edukacja wczesnoszkolna zwyciężyło Przedszkole nr 32 z Oddziałami Integracyjnymi w Koninie, Szkoły podstawowe - Dwujęzyczna Szkoła Podstawowa nr 1 w Warszawie, Szkoły ponadpodstawowe - Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Szczytnie, a w kategorii Szkoły branżowe i techniczne zwyciężyło Centrum Kształcenia Zawodowego w Wysokiem Mazowieckiem.
Z kolei konkurs European Langauage Label odbył się w Polsce w tym roku już po raz dwudziesty. Kapituła konkursu przez te dwie dekady wyłoniła ponad 330 projektów językowych i przyznała im Europejski znak jakości.
Europejski znak jakości w nauczaniu i uczeniu się języków obcych otrzymali: I Liceum Ogólnokształcące w Poznaniu, Studium Języków Obcych Politechniki Wrocławskiej, I Liceum Ogólnokształcące w Poznaniu, Szkoła Podstawowa nr 364 w Warszawie i Szkoła Podstawowa nr 211 z Oddziałami Integracyjnymi w Warszawie. Wyróżnienie specjalne z okazji 20-lecia European Language Label w Polsce otrzymało z kolei Muzeum Warszawy - za innowacyjne, długofalowe i wielostronne działania edukacyjne mające na celu szerzenie polskiej kultury i języka polskiego. Wyróżnienie krajowego Jury European Language Label otrzymał natomiast Robert Szydło, reprezentujący Instytut Zarządzania Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.