IWP: Po podwyżce VAT drożeje prasa lokalna

Dyrektor Izby Wydawców Prasy Maciej Hoffman poinformował, że podniesienie stawki VAT spowodowało wzrost cen tytułów prasy lokalnej. W jego ocenie, podwyżka cen tytułów wysokonakładowych jest uzależniona od ceny papieru, która może wzrosnąć.

Dyrektor Izby Wydawców Prasy Maciej Hoffman poinformował, że podniesienie stawki VAT spowodowało wzrost cen tytułów prasy lokalnej. W jego ocenie, podwyżka cen tytułów wysokonakładowych jest uzależniona od ceny papieru, która może wzrosnąć.

Hoffman powiedział, że po podwyżce stawki VAT, niektóre tytuły prasy lokalnej podrożały o ok. 20-30 groszy, a maksymalnie o 50 groszy. Od 1 stycznia prasę o nakładzie nie większym niż 15 tys. egzemplarzy, a także prasę specjalistyczną obejmuje stawka VAT 5 proc., wcześniej była to stawka zerowa. Natomiast stawka VAT na prasę niespecjalistyczną o nakładzie powyżej 15 tys. egzemplarzy wzrosła z 7 proc. do 8 proc.

Zdaniem Hoffmana podwyżka VAT nie zaszkodzi prasie lokalnej. - O ile trendy spadkowe obserwujemy w prasie regionalnej czy ogólnokrajowej, o tyle prasa ta trzyma się dobrze. Jeśli są spadki, to minimalne, a w większości mamy wzrosty - zaznaczył.

Reklama

W jego ocenie podniesienie stawki VAT do 8 proc. na prasę niespecjalistyczną, nie przełoży się znacząco na cenę tytułu. - Podstawową przesłanką zmiany ceny będzie kwestia kształtowania się ceny papieru i druku - powiedział.

Poinformował, że dostawcy papieru sygnalizują, iż cena papieru może wzrosnąć w tym roku nawet o 20 proc. - Koszt papieru i druku to ok. jedna trzecia kosztów wyprodukowania gazety - zaznaczył.

Podkreślił także, że wydawcy nie podejmują w tej chwili radykalnych decyzji dot. wzrostu ceny za tytuł. - Patrzą uważnie na rynek, są w trakcie negocjowania warunków produkcji na rok bieżący - wyjaśnił.

- Jeśli cena za papier wzrośnie, musi to znaleźć swoje odzwierciedlenie w cenie gazet. Nie potrafię powiedzieć o ile, bo koledzy (wydawcy -PAP) na razie trzymają to w głębokiej tajemnicy, obserwując rynek, kto pierwszy wykona ruch - dodał. Zaznaczył także, że trudno powiedzieć, kiedy negocjacje z dostawcami papieru się zakończą.

Jak jednak wylicza Presserwis, niektóre tytuły od nowego roku podrożały. "Rzeczpospolita" (Presspublica) zdrożała o 10 gr, do 3,50 zł; "Dziennik Gazeta Prawna" (Infor Biznes) - o 30 gr, do 2,90 gr. O 10 groszy więcej trzeba zapłacić za "Fakt" (Ringier Axel Springer Polska): za wydania od poniedziałku do środy i w soboty - 1,50 zł, za wydania czwartkowe i piątkowe - 1,80 zł. Zdrożały też niektóre tytuły Grupy Wydawniczej Polskapresse: za "Polskę Metropolię Warszawską" w poniedziałki trzeba zapłacić o 50 gr więcej - 2,50 zł.

Redaktor naczelny "Gazety Polskiej" Tomasz Sakiewicz poinformował, że nie rozważa podniesienia ceny tytułu w związku ze wzrostem stawki VAT. Powiedział też, że znaczna podwyżka ceny za papier mogłaby mieć wpływ na podwyżkę ceny za tytuł, jednak - zaznaczył - na razie nie ma informacji od drukarni dotyczących ewentualnej podwyżki. - Drukarnie decyzję w tej sprawie podejmą prawdopodobnie w drugiej połowie stycznia - dodał.

"Gazeta Wyborcza" (Agora) nie udziela informacji nt. ewentualnych podwyżek.

Na podwyżkę o ponad 2 zł zdecydował się z kolei wydawca prasy specjalistycznej m.in. "Skrzydlatej Polski" Tomasz Hypki. Podkreślił, że wpływ na podwyżkę miała zmiana stawki VAT od nowego roku. - Starą cenę zostawiliśmy dla prenumeratorów - poinformował.

Jak podaje Presserwis, pod koniec ubiegłego roku tona papieru gazetowego kosztowała 425 euro, obecnie - 520 euro.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: gazety | podwyżka | prasy | stawki | VAT | Prasa | wydawcy | wzrost cen

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »