Izraelska lekcja dla polskich innowacji
- Polski rynek jest chłonny innowacji. Jak widzę jakie są możliwości w bankowości internetowej czy mobilnej w Anglii, w porównaniu do tego, co mamy w Polsce, to jesteśmy 20 lat do przodu. Mamy ciekawsze rozwiązania, nie tylko po stronie podaży.
Fintechy tworzą nowe technologie, a społeczeństwo chętnie ich używa - mówił Interii podczas podróży "Pociągiem innowacji" relacji Warszawa-Kraków Tadeusz Kościński, wiceminister przedsiębiorczości i technologii.
"Pociąg innowacji" to inicjatywa Ambasady Izraela w Polsce, PKP Intercity, Fundacji Impact i StartUp Nation Central, przy patronacie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.
Wspólna podróż na konferencję Impact'18 w Krakowie (13-14 czerwca br.) była okazją nie tylko do prezentacji izraelskich startupów, ale również próbą znalezienia odpowiedzi na pytanie:
Jakie rozwiązania izraelskiego ekosystemu innowacji można wykorzystać w Polsce i czy współpraca z tamtejszymi startupami może być atrakcyjna dla polskiego biznesu?
- Możemy wiele nauczyć się od Izraela, chociażby tego w jaki sposób wykorzystał on startupy i stał się jednym z liderów technologicznych na świecie. Inną sprawą jest stworzenie warunków dla współpracy startupów z biznesem i uczelniami i komercjalizacji powstałych w ten sposób pomysłów - tłumaczy Kościński i dodaje, że startup, nawet jeśli oferuje świetne rozwiązanie, musi na swoim pomyśle zarobić. Konieczne jest też dobre finansowanie. Bez tego dobry pomysł, szybko stanie się "martwy".
- Mamy Program Start in Poland, ale w Polsce musimy nauczyć się jak finansować startupy z funduszy Venture Capital. 70 proc. startupów w Polsce jest finansowanych ze środków własnych - ocenia wiceminister przedsiębiorczości i technologii.
- Jako rząd przygotowujemy odpowiednie warunki dla rozwoju startupów - stworzyliśmy fundusze na start - tzw. seed capital, Polski Fundusz Rozwoju ma Venture Capital. To jest jeszcze trochę za mało. Musimy do Polski ściągnąć też międzynarodowe fundusze - podkreśla Kościński. - Za kapitałem przyjdzie też wiedza. VC posiadają doskonałe wyczucie, które pomysły mają szansę rozwinąć się, a które nie. To jest bardzo cenne dla nas - dodaje.
- - - - - -
Venture capital - średnio- i długoterminowe inwestycje w przedsiębiorstwa niepubliczne znajdujące się we wczesnych fazach rozwoju (obarczone wysokim ryzykiem niepowodzenia inwestycji), połączone ze wsparciem menedżerskim (w zakresie optymalizacji procesów biznesowych czy podniesienia jakości zarządzania), prowadzone przez wyspecjalizowane podmioty (fundusze venture capital).
BB