Jacek Sasin dziękuje prezesowi Solorzowi. "Był pomysłodawcą"

- Dziękuję naszym partnerom z ZE PAK-u, największej polskiej, prywatnej spółki energetycznej, a przede wszystkim panu prezesowi Solorzowi, który był pomysłodawcą tego jakże ważnego dla Polski projektu - powiedział w Krynicy, podczas Forum Polsko-Koreańskiego Jacek Sasin, minister aktywów państwowych. Odniósł się tym samym do inwestycji w elektrownię jądrową, którą ZE PAK wspólnie ma realizować z PGE i koreańskim KHNP. Jak stwierdził: - Współpraca Polski i Korei zyskuje bardzo mocny wymiar, właśnie poprzez zagadnienia energetyki jądrowej. I przypomniał, że projekt biznesowy ZE PAK-u, PGE i koreańskiego KHNP ma wsparcie polskiego państwa.

Jacek Sasin wyraził też nadzieję, że projekt wspólnej budowy elektrowni jądrowej to dopiero początek wielowątkowej, bardzo szerokiej współpracy w zakresie energetyki między Polską a Koreą. - Często o tym mówimy, że to taki pierwszy krok, a to partnerstwo energetyczne, które budujemy w tej chwili, przerodzi się w bardzo szeroką współpracę na polu energetyki - powiedział minister aktywów państwowych.

Podczas ostatniej sesji zorganizowanej w ramach Forum Polsko-Koreańskiego, podkreślił, że "bezpieczeństwo energetyczne to jedno z fundamentalnych działań, które decyduje o bezpieczeństwie Polaków". Przypomniał też, że obecnie Polska planuje budowę trzech elektrowni jądrowych - dwie to projekty państwowe, a jeden - biznesowy.

Reklama

- Nasza współpraca Polski i Korei zyskuje bardzo mocny wymiar, właśnie poprzez zagadnienia energetyki jądrowej (...) stosunki dwustronne rozwijają się dynamicznie, szczególnie w sferze gospodarczej i wojskowej. Dzisiaj mam wrażenie, że to partnerstwo jest tak silne, jakie nie było nigdy wcześniej. Współpraca między Polską a Republiką Korei w zakresie energetyki jądrowej odgrywa kluczową rolę - powiedział.

Jak podkreślił: - Naszym głównym przedsięwzięciem (w ramach współpracy polsko-koreańskiej - red.) jest budowa elektrowni jądrowej, jednej z trzech.

- Ta elektrownia obok dwóch w systemie rządowym, będzie budowana w systemie największych firm energetycznych z Polski i Korei i będzie zapewniała bezpieczeństwo energetyczne Polski. Procesy transformacji energetycznej postępują bardzo szybko - powiedział Jacek Sasin, a zwracając się do prezesa KHNP podkreślił, że koreański inwestor buduje bez opóźnień.

Współpraca polsko-koreańska. Finansowanie i know-how

- Mamy przekonanie, że ten projekt - dzięki współpracy polsko-koreańskiej - będzie miał solidne podstawy finansowe - dodał. Sasin wskazał, że PGE - jeden z inwestorów w projekcie - jest dowodem na to, że polskie państwo ten projekt wspiera, "traktuje jako strategiczny, chociaż nierealizowany wprost z budżetu państwa". - Traktujemy ten projekt tak samo poważnie i tak samo poważnie będziemy go wspierać - podsumował.

O tym, jakim inwestorem jest koreańska firma, podczas dyskusji w Krynicy mówił prezes KHNP, przedstawiając długoletnią historię przedsiębiorstwa.

- KHNP wybudowała pierwszy blok elektrowni w 1971 r. Całkowity budżet na tę budowę wynosił 1/3 całkowitego budżetu Korei. Dzisiaj 30 proc. energii elektrycznej produkowanej w Korei pochodzi z elektrowni jądrowych, czyli 180 TWh w ub. roku. Jeśli chodzi o kraje OECD, cena energii elektrycznej jest jedną z najtańszych - powiedział podczas wystąpienia Joo-ho Whang, president&CEO of KHNP.

- Jeżeli chodzi o współpracę pomiędzy naszymi krajami, w październiku KHNP, ZE PAK i PGE podpisały porozumienie o współpracy. Mamy program nuklearny oraz wymiany wiedzy, jeśli chodzi o energetykę jądrową. Będziemy współpracować z naszymi polskimi partnerami - wskazał Joo-ho Whang.

- Czy może być lepszy partner niż KHNP, który wykonuje inwestycje w terminie? To dla nas wzorzec do postępowania, wzorzec do rozwoju naszego projektu. KHNP współpracuje z Team Korea i dzięki temu KHNP kompleksowo podchodzi do realizacji projektu: nie tylko pod kątem technologicznym, ale również finansowym - powiedział Rafał Włodarski, wiceprezes ds. wsparcia i rozwoju PGE Polska Grupa Energetyczna.  

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Jacek Sasin | elektrownia atomowa | energetyka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »