Jak nie zostać bez pracy, środków do życia i możliwości powrotu
W Portugalii rusza kampania informacyjna, która ma zapobiec chaotycznej emigracji za chlebem. W ostatnich miesiącach problem ten dotyczy coraz większej liczby osób.
Kryzys, bezrobocie, ubóstwo i brak perspektyw - wszystko to sprawia, że coraz więcej Portugalczyków decyduje się na szukanie pracy za granicą. Tylko w zeszłym roku według oficjalnych danych wyjechało nawet 150 tysięcy osób. Prawdziwe liczby mogą być jednak znacznie wyższe, bowiem w dobie otwartych granic trudno jest dokładnie oszacować wielkość tego zjawiska.
Coraz częściej dochodzi jednak do sytuacji, gdy skuszeni dobrymi zarobkami Portugalczycy w ciemno wyjeżdżają zagranicę, a na miejscu czeka ich spory zawód. Lądują na obczyźnie bez pracy, środków do życia i bez możliwości powrotu. Najwięcej takich przypadków zanotowano w Wielkiej Brytanii i w Szwajcarii.
Takim sytuacjom ma zapobiegać zainicjowana dziś kampania "Praca za granicą". Przygotowano spoty radiowe oraz ponad 100 tysięcy broszurek informacyjnych, które będzie można znaleźć w urzędach, biurach pośrednictwa pracy, centrach wsparcia dla emigrantów czy w parafiach. Zainteresowani wyjazdem za chlebem znajdą w nich niezbędne informacje o tym, jak szukać pracy w innym kraju i jak należycie przygotować się do wyjazdu. Biznes INTERIA.PL na Facebooku. Dołącz do nas i bądź na bieżąco z informacjami gospodarczymi