Jak stoją przygotowania do Euro-2012
Za kilka dni powołana zostanie spółka, której zadaniem będzie budowa Stadionu Narodowego, a za kilkanaście - jednostka odpowiedzialna za całość przygotowań organizacyjnych do mistrzostw Europy 2012 - poinformowała dziś minister sportu i turystyki Elżbieta Jakubiak.
Po spotkaniu z mazowieckim komitetem organizacyjnym Euro 2012 minister sportu zapewniła, że prace przygotowawcze na terenie przyszłego Stadionu Narodowego cały czas trwają, a kupcy ze Stadionu X-lecia mają, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, opuścić koronę stadionu do końca września.
Podczas spotkania, w którym uczestniczył wojewoda Jacek Sasin, Elżbieta Jakubiak poinformowała członków mazowieckiego komitetu Euro 2012 o zmianach w procedurach zamówień i przepisów dotyczących wydawania pozwoleń na inwestycje związane z mistrzostwami, jakie zawarte są w ustawie o przeprowadzeniu finałowego turnieju mistrzostw Europy w piłce nożnej UEFA EURO 2012.
Minister sportu zwróciła się do komitetu o jak najszybsze przygotowanie wykazu przedsięwzięć związanych z organizacją Euro, tak by mogły być wpisane do rozporządzenia Rady Ministrów i realizowane na mocy ustawy o Euro. Podczas spotkania z dziennikarzami Jakubiak powiedziała, że przygotowuje już projekt takiego rozporządzenia, w którym, w pierwszym etapie, znajdzie się osiem inwestycji.
Jednym z tych ośmiu przedsięwzięć jest budowa nowego targowiska przy ul. Radzymińskiej w Warszawie, przeznaczonego dla kupców handlujących obecnie na terenie Stadionu X-lecia. Jak wyjaśniła, projekt ten, choć nie dotyczący bezpośrednio mistrzostw, "z pełną świadomością" wpisała na listę priorytetów z uwagi na konieczność "pokojowego" rozwiązania problemu Jarmarku Europa.
Minister podkreśliła jednocześnie, że rozmowy z kupcami dotyczą tylko tej licznej grupy przedsiębiorców, którzy prowadzą legalną działalność. Jej zdaniem do rozwiązania problemu "dzikiego" handlu czy nielegalnego obrotu pirackimi płytami powołane są inne służby państwowe.
- Sądzę, że za pół roku będzie już widać postęp na nowym targowisku - powiedziała.
Do problemu targowiska przy Radzymińskiej odniósł się także wojewoda mazowiecki Jacek Sasin, który protesty władz dzielnicy Targówek i części mieszkańców przeciwko budowie targowiska nazwał "niezrozumiałą i dziwną akcją". Jego zdaniem jest to próba storpedowania inwestycji, bez której nie mogą ruszyć prace przy Stadionie Narodowym. W opinii Sasina "cywilizowane" targowisko, z zapleczem sanitarnym i ochroną, nie będzie w żaden sposób zagrażało mieszkańcom dzielnicy. Jak podkreślił, sam mieszka w pobliżu planowanego placu targowego i ani on sam, ani jego rodzina i sąsiedzi nie wyrażają obaw o swe bezpieczeństwo.
- Burmistrz Targówka przyniósł mi dziesięć tysięcy podpisów mieszkańców sprzeciwiających się tej inwestycji, ale jest to efekt straszenia nielegalnym handlem i przestępczością - dodała Elżbieta Jakubiak.
- To mnie nie interesuje, to sprawa innych organów państwa.
Elżbieta Jakubiak zapowiedziała, że już w czwartek spotka się z prezydentami miast, wojewodami i marszałkami województw, gdzie mają powstać obiekty na Euro 2012, aby poinformować zainteresowanych o uproszczonej procedurze zamówień, głównie na projekty stadionów. Projektanci stadionów muszą być wyłonieni do końca bieżącego roku, inaczej nie ma możliwości zrealizowania tych obiektów w terminie - podkreśliła minister sportu.
Pytana o postępy prac przy Stadionie Narodowym w Warszawie Jakubiak przypomniała, że na zlecenie ministerstwa wykonano już szereg ekspertyz mających na celu ustalenie czy na błoniach starego stadionu zmieści się 55-tysięczny obiekt z niezbędną infrastrukturą. Dokonano także badań gruntu, a w najbliższym czasie, po opuszczeniu korony przez kupców, specjalną echosondą zbadana będzie struktura wałów ziemnych starego stadionu.
- Prace budowlane ruszą wiosną 2009 roku - zapewniła minister Jakubiak.