Jak zapłacić mandat przelewem? Opłać grzywnę online lub w placówce

W przypadku niedostosowania się do obowiązujących przepisów prawa policja może nałożyć na obywatela mandat karny. Kara grzywny nierzadko okazuje się dużym obciążeniem dla portfela. Niektóre osoby mogą zastanawiać się, czy można opłacić mandat przelewem. Okazuje się, że jak najbardziej da się to zrobić.

Jak zapłacić mandat przelewem?

Grzywna nałożona mandatem karnym przez policję może zostać opłacona za pośrednictwem przelewu. Wpłaty na pokrycie należności z rzeczonego tytułu trzeba dokonywać na specjalny rachunek bankowy. Od 1 stycznia 2016 roku jest to rachunek Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu. Opłacając mandat przelewem, należy pamiętać o wpisaniu adresu urzędu (ul. Rejtana 3B, 45-331 Opole). Numer rzeczonego rachunku to: 47 1010 0055 0201 6090 0999 0000.

Przelewu należności na poczet mandatu można dokonać drogą online lub w placówce umożliwiającej jego dokonanie (bank, poczta). W obydwóch przypadkach należy pamiętać, by w polu "Symbol formularza" wpisać "MANDATY". Z kolei w polu "Identyfikator zobowiązania" trzeba wpisać serię i numer mandatu

Reklama

Warto pamiętać, że na zapłatę mandatów przypada określony termin. W przypadku mandatów kredytowanych należy je zapłacić w ciągu 7 dni. Jeśli chodzi o mandaty zaoczne, ukarany ma 14 dni na ich opłacenie. W obydwóch sytuacjach czas liczy się od momentu przyjęcia mandatu.

Jakie są rodzaje mandatów?

Polskie prawo wyróżnia trzy rodzaje mandatów, które jednostka prowadząca postępowanie mandatowe może nałożyć na daną osobę. Są to: 

  • mandat gotówkowy; 
  • mandat kredytowany; 
  • mandat zaoczny. 

Czym się różnią? Mandat gotówkowy, w przeciwieństwie do kredytowanego i zaocznego, nakłada się na osoby przebywające czasowo w Polsce, które nie mają stałego miejsca zamieszkania lub pobytu na terenie RP. Ów mandat staje się prawomocny w momencie, gdy zostanie uiszczony do rąk funkcjonariusza. 

Mandat kredytowany nakłada się w przypadku osób innych niż opisane powyżej. Czym różni się mandat kredytowany od zaocznego? Ten drugi nakłada się w sytuacji, gdy sprawcy wykroczenia nie zastano na miejscu jego popełnienia. Jednocześnie nie może zachodzić wątpliwość, że dana osoba jest sprawcą. Wówczas mandat powinien zostać pozostawiony w takim miejscu, by sprawca wykroczenia mógł go bezzwłocznie odebrać.

Co grozi za nieprzyjęcie mandatu?

Niektóre osoby mogą zastanawiać się, co grozi za nieprzyjęcie mandatu. Zgodnie z art. 97 § 2 Kodeksu Postępowania w Sprawach o Wykroczenia sprawca danego wykroczenia może odmówić jego przyjęcia. Taka sytuacja następuje między innymi wówczas, gdy domniemany sprawca jest przekonany o swojej niewinności i uważa, że mandat został wystawiony niesłusznie.

W przypadku odmowy przyjęcia mandatu, sprawa może zostać skierowana do sądu. Wtedy ewentualna wina domniemanego sprawcy może zostać ustalona w trakcie rozprawy. Nierzadko zdarza się, że próba udowodnienia swojej niewinności nie udaje się. Przegranie sprawy może skończyć się przyznaniem grzywny większej, niż pierwotny mandat. Co więcej, w takiej sytuacji sprawca będzie musiał uiścić zwrot kosztów sądowych. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: mandat
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »