Japończycy chcą przejąć polską firmę. Chodzi o producenta soków i wód butelkowanych
Japoński potentat DyDo Group ogłosił zamiar przejęcia polskiego producenta soków i wód mineralnych, firmy Wosana z Andrychowa. Przejęcie polskiej firmy ma pozwolić japońskiemu producentowi na postawienie kolejnego kroku na europejskim rynku.
Japoński koncern DyDo Group poinformował o planach przejęcia polskiego producenta soków i wód butelkowanych - firmę Wosana z Andrychowa. Zakup Wosany byłby kolejnym krokiem biznesowym firmy postawionym w Europie.
Japończycy z DyDo Group sukcesywnie wchodzą na europejski rynek i mają w planach dalszą ekspansję. W 2016 roku grupa weszła do Turcji, przejmując lokalnego producenta napojów. Przejęcie polskiego producenta soków ma być pierwszym etapem budowania swojej siły w Europie Środkowo-Wschodniej.
Wniosek o przejęcie polskiej Wosany przy japońskiego giganta koncern DyDo Group wpłynął do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów 9 stycznia.
"Zgłoszona transakcja polega na przejęciu kontroli nad spółką Wosana SA z siedzibą w Andrychowie, prowadzącej działalność w zakresie produkcji i sprzedaży napojów bezalkoholowych takich jako soki, nektary i wody mineralne przez japońską spółkę DyDo Group Holdings, Inc. z siedzibą w Osace w Japonii, notowaną na giełdzie papierów wartościowych w Tokio" - czytamy we wniosku koncentracyjnym opublikowanym przez UOKiK.
Urząd podaje, że przejęcia 100 proc. akcji Wosany, ma dokonać polska spółka zależna DyDo Group Holdings, Inc.
Wosana SA to polski producent napojów, który powstał w 1991 roku w Andrychowie. Jak podaje firma na swojej stronie internetowej, specjalizuje się w produkcji soków, napojów, wód źródlanych i smoothie. Produkcja napojów odbywa się w trzech zakładach produkcyjnych: w Andrychowie, Turowie koło Częstochowy oraz Damnicy koło Słupska. Jednymi z najbardziej znanych produktów, które wychodzą z zakładów Wosany są m.in. wody źródlane "Mama i ja" i "Słowianka", soki "Wosana" oraz napój aloesowy "Aloe Vera".
W 2017 roku firma została zakupiona przez fundusz Avallon MBO FUND II. Według informacji udostępnionych przez ten fundusz, w 2022 roku przychody przedsiębiorstwa osiągnęły 293 mln zł. Aktualnie na stanowisku prezesa zarządu zasiada Andrzej Odzioba.
Spółki japońskie grupy DyDo prowadzą działalność głównie w zakresie produkcji i sprzedaży soków, nektarów i innych napojów bezalkoholowych.