Japonia podniosła stopień zagrożenia radiacją do poziomu odpowiadającemu wybuchowi w Czarnobylu

Władze Japonii podniosły stopień zagrożenia związanego z awarią w elektrowni Fukushima Daiichi do tego samego poziomu, jakim do tej pory był określony wybuch w Czarnobylu. Ma to związek z wyciekiem radioaktywnym z uszkodzonej trzęsieniem ziemi elektrowni jądrowej.

Władze Japonii podniosły stopień zagrożenia związanego z awarią w elektrowni Fukushima Daiichi do tego samego poziomu, jakim do tej pory był określony wybuch w Czarnobylu. Ma to związek z wyciekiem radioaktywnym z uszkodzonej trzęsieniem ziemi elektrowni jądrowej.

Dzisiejsze notowania indeks Nikkei225 zakończył spadkiem o 1,69 proc. na poziomie 9555,26 pkt. i podobny kierunek obrały indeksy Nikkei 300 i Nikkei500. Reuters zauważył, że inwestorzy pozbywali się papierów producentów elektroniki i samochodów oraz realizowali zyski ze spółek sektora energetycznego.

Spadała również cena Tepco i na zamknięciu sesji znajdowała się 10 proc. poniżej wczorajszej końcówki. Jak podaje agencja obrót na akcjach spółki wyniósł 253 mln akcji, co odpowiadało dziesiątej części całego obrotu z porannej części sesji.

Spadające ceny ropy wspomagają wyceny spółek turystycznych

Spółki sektora turystycznego wchodzące w skład indeksu FTSE100 pozytywnie odpowiadają na wieści o spadku cen ropy naftowej. Kilka raportów wskazuje na zależność między spadkiem cen ropy naftowej, a wzrostem wycen biur podróży i innych spółek wrażliwych na wycen rynku surowcowego jak np. Carnival czy International Consolidated Airlines Group. Obie spółki liderują zwyżkom cen. Linia lotnicza zyskała na wartości 2,51 proc., a Carnival 2,62 proc.

Reklama

Wzrost ceny odnotował także operator TUI, który zyskał 1,04 proc. Ma to miejsce po tym, jak Bloomberg doniósł o spadku ceny ropy z najwyższego poziomu od 30 miesięcy, a kontrakt majowy na ropę wyceniany był na 109,92 dolara za baryłkę, czyli 2,5 proc. poniżej wczorajszych notowań.

Spadła inflacja, za co odpowiada żywność i transport lotniczy

W ubiegłym miesiącu zanotowano spadek cen na poziomie konsumentów o 0,4 proc., i w relacji rok do roku inflacja wyniosła 4,0 proc. Brytyjski urząd statystyczny ujawnił, że za spadek cen w największym stopniu odpowiadają transport lotniczy, żywność i napoje bezalkoholowe, rekreacja i kultura.

Ceny żywności i napojów bezalkoholowych spadły między lutym, a marcem o 1,4 proc. Wzrost cen notowano za to w sektorze samochodowym, nieruchomości oraz pracami okołodomowymi, a także rosły ceny benzyny i rachunki za elektryczność. Urząd dodał także, że w ramach styczniowego wzrostu cen za 0,76 pkt. proc. odpowiada fakt wzrostu podatku VAT. Darren Morgan, statystyk urzędu stwierdził: "Dane pokazują, że bez wzrostu VAT, ceny spadłyby o 0,7 pkt. proc. To jest dowód na to, że detaliści przenieśli znaczną większość podwyżki na klientów".

Niniejszy materiał, w żadnym przypadku nie może być traktowany jako wydana przez City Index Limited oraz City Index Limited Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością Oddział w Polsce (razem zwane "City Index") rekomendacja lub oferta sprzedaży lub jako rekomendacja lub też zachęcenie do kupna jakiekolwiek papieru wartościowego lub innego instrumentu finansowego. Ponadto fakt dystrybucji niniejszego materiału lub opieranie swojej aktywności na niniejszym materiale nie mogą być rozumiane jako zawarcie jakiejkolwiek umowy czy wejście w jakąkolwiek inną relację. Niniejszy materiał nie jest osobistą rekomendacją. Powinieneś zasięgnąć niezależnej porady, czy spekulowanie na jakimkolwiek z wymienionych w materiale rynku jest dla Ciebie odpowiednie oraz czy Twoja zdolność do oszacowania związanego ryzyka w tym zakresie jest właściwa. Ponadto w przypadku wątpliwości należy zasięgnąć niezależnej porady w zakresie Twojej sytuacji podatkowej oraz podatkowych i księgowych charakterystyk lub konsekwencji każdej z transakcji. City Index nie gwarantuje oraz nie stanowi, iż niniejszy materiał jest właściwy, kompletny, nie wprowadza w błąd lub iż odpowiada celowi, do którego był przeznaczony. City Index nie gwarantuje również oraz nie stanowi, iż na zapisach niniejszego materiału powinno się opierać jakiekolwiek działania. City Index może z uwagi na zwykły rodzaj prowadzenia swojej działalności utrzymywać pozycje w aktywach wskazanych w niniejszym materiale. Kontrakty na różnicę ("CFD") są wysoce ryzykowne dla Twojego kapitału, ponieważ straty mogą przewyższyć początkowe nakłady. Dlatego też, CFD mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów. Upewnij się, że rozumiesz związane z nimi ryzyka i jeżeli jest to konieczne zasięgnij niezależnej porady. Informacje o produktach City Index znajdują się na stronie www.cityindex.eu/pl. City Index świadczy usługi w zakresie CFD. Jest uprawniony i nadzorowany przez Urząd Nadzoru Finansowego (FSA). Nr rejestru FSA: 113942. City Index Limited jest podmiotem zarejestrowanym w Anglii i Walii pod numerem: 1761813 z siedzibą w Park House, 16 Finsbury Circus, Londyn, EC2M 6XB.

City Index / o. w Polsce
Dowiedz się więcej na temat: stopień
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »