Japoński Sharp zostanie przejęty przez tajwański Foxconn za 6,2 mld dol.
Podupadły japoński gigant elektrotechniczny Sharp (zatrudnia 50 000 osób, produkuje telewizor, ekrany i tablety) zaakceptował ofertę przejęcia złożoną przez tajwańska spółkę Foxconn Technology Group (pełna nazwa to Hon Hai Precision Industry Company).
Pobierz za darmo program PIT 2015
Foxconn znany jest z tego, że składa większość powstających w świecie iPhone'ów. Najpierw oferował za Sharpa 5,3 mld dol., teraz poprawił ofertę do 6,2 mld dol. Jeszcze niedawno wydawało się, że spółkę przejmie rządowy fundusz inwestycyjny Network Corp. of Japan. Za trzy ostatnie kwartały narastająco Sharp miał 918 mln euro straty netto. W 2012 r. spółka otarła się o bankructwo i dwukrotnie od tego czasu otrzymywała pomoc państwa. Właśnie w 2012 r. Foxconn pierwszy raz próbował przejąć Sharpa.
- - - - -
21 stycznia Interia informowała: Tajwański Foxconn chce kupić japońskiego Sharpa za 5,3 mld dol.
Potężny Foxconn Technology Group (składa większość iPhone'ów świata) z Tajwanu już drugi raz chce przejąć znaną japońską firmę z branży elektroniki użytkowej - Sharp. Oferta sięga 5,3 mld dol. Próbował już tego, bez skutku, w 2012 r.
Na stole pokazała się też kontroferta japońskiego funduszu inwestycyjnego Innovation Network Corp. Sharp ma podjąć decyzję do końca stycznia br. Akcje tej spółki na giełdzie w Tokio zwyżkowały dzisiaj o 25 proc.
Sharp - jeden z największych w świecie producentów monitorów i telewizorów - ma spore długi. Dwukrotnie w ostatnich trzech latach japoński rząd pożyczał mu pieniądze na przetrwanie. W zeszłym roku firma ujawniła, że za poprzedni rok fiskalny miała znaczące straty i zwolniła sporo pracowników.
Sharp Corp. - firma została założona w 1912 roku przez Tokuji Hayakawę. Nazwa firmy pochodzi od pierwszego wynalazku założyciela "zawsze ostrego ołówka" (ang. Ever-Ready Sharp Pencil). Teraz koncern jest jednym z największych na świecie producentów elektroniki i sprzętu opartego na nowoczesnych technologiach. Prekursor technologii LCD. Spółka jest notowana na giełdach w Tokio, Osace, Nagoi, Fukuoce, Sapporo i Luksemburgu.
Polski oddział firmy Sharp został otwarty w sierpniu 2000 roku i pełni funkcję centrali na Europę Środkowo-Wschodnią (CEE).
Od stycznia 2007 do końca 2014 roku firma Sharp posiadała też fabrykę telewizorów LCD w Ostaszewie koło Torunia. W 2014 roku słowacka spółka Universal Media Corporation i Sharp podpisały umowę, w ramach której UMC przejęła 100 proc. udziałów w zakładzie produkującym telewizory. UMC otrzymała prawo do korzystania z marki Sharp, zarówno jeśli chodzi o urządzenia audio, jak i wideo. Z kolei sprzedaż i marketing urządzeń gospodarstwa domowego w Europie (wyłączając niektóre kraje) zostały przejęte przez turecką firmę Vestel.
Krzysztof Mrówka