Jarosław Sellin: Projekt ustawy ws. abonamentu rtv w lutym

Projekt ustawy usprawniający ściągalność abonamentu radiowo-telewizyjnego będzie gotowy jeszcze w lutym - zadeklarował wczoraj wieczorem wiceminister kultury Jarosław Sellin. Pytany o obniżkę abonamentu, odpowiedział: "można to rozważyć".

- Pan premier (Piotr) Gliński w czasie przeglądu resortów, w obecności pani premier, zobowiązał się, że w lutym z naszego resortu - ministerstwa kultury - taki projekt wyjdzie, będzie przedstawiony i będziemy go procedować wiosną - zapowiedział na antenie Polsat News Sellin.

Wiceminister kultury pytany o to, kto będzie odpowiedzialny za ściąganie abonamentu rtv, odpowiedział: - Ja teraz nie odsłonię żadnego rąbka tajemnicy, bo rozwiązań jest dużo. Wszystkie są tak naprawdę przegadane w debacie publicznej w ostatnich kilku czy kilkunastu latach. "Na razie abonament ściąga Poczta Polska i uważam, że tak powinno pozostać" - dodał.

Reklama

Sellin zwrócił uwagę, że Poczta Polska jest to "odbudowująca się na nowo struktura, dobrze, coraz solidniej funkcjonująca". "Nie widzę powodu, dlaczego temu operatorowi to odbierać" - dodał.

Pytany, kto będzie obowiązany do płacenia abonamentu, czy np. każdy, kto uzyskuje dochody, odparł: - Generalnie uważam, że powinna być zasada, tak jak w większości krajów europejskich, (...) że prawie wszyscy obywatele utrzymują media publiczne, ze względu na to, że one są ważne dla kultury narodowej, dla jakości debaty publicznej, dla edukacji.

W jego ocenie "niezależnie od tego, czy obficie korzystamy z ich oferty, czy mniej, powinniśmy je utrzymywać solidarnie, tak jak utrzymujemy Operę Narodową, Teatr Narodowy czy ważne muzeum, choć nie zawsze te miejsce odwiedzamy".

Wiceminister kultury pytany, czy operatorzy kablówek i platform cyfrowych będą zobligowani do tego, żeby przekazywać dane o abonentach np. Poczcie Polskiej mówił, że jest to jedno z dyskutowanych rozwiązań.

- Myślę, że jest dla wszystkich oczywiste, że ci, którzy mają podpisane umowy z operatorami kablówek bądź platform cyfrowych, satelitarnych, można z dużym prawdopodobieństwem przypuszczać, że oni po prostu posiadają odbiorniki telewizyjne, choć nie zawsze są zarejestrowane, a w związku z tym abonamentu się nie płaci".

Sellin zapowiedział, że MKiDN spróbuje skonstruować taki mechanizm, który będzie satysfakcjonujący dla wszystkich - "dla obywateli i być może dla tych uczestników świata biznesu, jakimi są operatorzy kablówek czy platform cyfrowych i satelitarnych".

Wiceminister kultury powiedział, że jeżeli uda się rozszerzyć skalę płatników, to można też rozważyć obniżenie opłaty abonamentowej. "Szerokość podatników może spowodować, że ta opłata nie musi być taka jak dziś" - uważa Sellin. Jego zdaniem opłata "nie jest aż tak uciążliwa w porównaniu z innymi krajami europejskimi, ale (...) można rozważyć, żeby była niższa".

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »