Jej emeryturę dostała sąsiadka. Milion emerytów może mieć ten problem
Emeryturę z ZUS dostaje 6,3 mln Polaków. Większość z nich świadczenie odbiera przez przelew bankowy. Jednak wciąż prawie milion osób stanowi grupa emerytów, którzy pieniądze dostają z rąk listonosza. W trakcie doręczeń pocztowych mogą pojawić się problemy. Przestrogą może być przypadek emerytki z Mokotowa, której emeryturę dostała sąsiadka.
- ZUS zachęca seniorów do ubankowienia i faktycznie odsetek emerytów z kontami bankowymi rośnie.
- Wysłanie przelewu jest dla ZUS tańsze, a senior ma gwarancję otrzymania świadczenia zawsze na czas.
- Aktualnie prawie każdy przechodzący na emeryturę senior podaje numer konta bankowego.
Z danych ZUS wynika, że emerytury coraz częściej trafiają na konta bankowe. Z roku na rok odsetek ubankowionych emerytów wzrasta: na koniec 2023 roku wskaźnik sięgał 81 proc. emerytów, natomiast pod koniec 2024 roku było to już ponad 85 proc. biorców emerytury.
Wskazane proporcje oznaczają, że około 5,4 mln emerytów dostaje świadczenie przelewem na konto. Tymczasem niecały milion seniorów, około 950 tys. osób, odbiera świadczenie z rąk pocztowców. I choć ZUS daje wybór w kwestii sposobu dostarczenia emerytury, to zachęca do decydowania się na przelew na konto bankowe.
Listonosze, jak wszyscy ludzie, popełniają jednak czasem błędy. Problematyczne może być spóźnienie się z emeryturą, ale bywa, że dojść może do większych uchybień. Przekonała się o tym emerytka, która mieszka w jednym z bloków na Mokotowie. Jej emeryturę listonosz wręczył sąsiadce z naprzeciwka.
Emerytka zaniepokojona przedłużającą się nieobecnością listonosza poszła na pocztę. Tam dowiedziała się, że jej świadczenie już wypłacono. Wtedy okazało się, że jej świadczenie otrzymała 64-letnia sąsiadka. Gdy zwróciła się do niej o zwrot świadczenia, kobieta nie chciała oddać pieniędzy i przekonywała, że "jej też są potrzebne". Dopiero zgłoszenie sprawy policji przekonało 64-latkę.
Aby uniknąć ryzyka dotyczącego odbioru emerytury, wystarczy złożyć odpowiednie pismo w ZUS. To wniosek dotyczący zmiany sposobu doręczenia emerytury z pocztowego na przelew bankowy. W dokumencie należy wpisać numer naszego konta bankowego. ZUS już od następnego cyklu wypłat wyśle świadczenie przelewem.
- Wszystkie interwencje, jakie miałam w związku z brakiem wypłaty lub spóźnieniem, po sprawdzeniu dotyczyły przekazów pocztowych - podkreśla Iwona Kowalska-Matis, rzeczniczka dolnośląskiego oddziału ZUS.
Przemysław Terlecki