Reklama

Jest decyzja Fed. Stopy procentowe bez zmian

Centralny bank USA pozostawił stopy procentowe bez zmian. FOMC utrzymał stopy procentowe na rekordowo niskim poziomie 0-0,25 proc. Decyzja ta jest zgodna z oczekiwaniami analityków.

Komitet potwierdził, że będzie "cierpliwy", jeśli chodzi o podwyżki stóp, ale określenie to (użyte już w grudniu) uważa się za mniej odsuwające podwyżkę w przyszłość niż zwrot "considerable time".

Fed podtrzymał jednocześnie swoje stanowisko, które można interpretować w ten sposób, że nie będzie spieszył się z podwyżką. Nie wycofał się jednak z wcześniejszej zapowiedzi, że nastąpi ona w drugiej połowie roku. Zdaniem ekonomistów, zapowiedź utrzymania stóp procentowych przez dłuższy czas na niezmienionym poziomie, może sprzyjać dalszemu osłabieniu dolara. Warto zwrócić także uwagę na sytuację panującą na rynku surowców - gdzie w oczekiwano na decyzję Fed.

Reklama

Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) może pozwolić sobie na "cierpliwość" w kwestii terminu "rozpoczęcia normalizacji polityki monetarnej" - napisano w komunikacie po posiedzeniu Fed. Fed ocenił również, że dalej poprawia się sytuacja na amerykańskim rynku pracy.

W ocenie FOMC tempo wzrostu gospodarczego jest "solidne". Fed zwraca uwagę na "mocne" wzrosty zatrudnienia. W komunikacie FOMC informuje, że "w krótkim terminie spodziewany jest dalszy spadek inflacji", ale inflacja "w średnim terminie będzie stopniowo rosła w stronę 2 proc.".

FOMC zauważa ryzyka globalne i bierze pod uwagę "sytuacje międzynarodową".

Z komunikatu ostatecznie wpadło używane od grudnia 2008 r. sformułowanie, że Fed gotów jest utrzymywać stopy procentowe bez zmian przez "znaczny okres czasu". Formalnie z tego zwrotu Fed zrezygnował w komunikacie z grudnia 2014 r.

Zdaniem analityków, Fed zacznie podwyżki stóp procentowych w drugiej połowie tego roku, po to, żeby móc dokonywać ich bardzo powoli, raz na kwartał, lub raz na pół roku. Można więc oczekiwać, że do podwyżki stóp procentowych w USA dojdzie zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »