Jest kolej, która chce nas wozić do Berlina!
Przewoźnik kolejowy Arriva RP planuje uruchomić połączenie relacji Toruń-Berlin. Oferta miałaby być atrakcyjniejsza od jazdy samochodem na tej trasie. Jednym z samorządów, który zabiega o powstanie połączenia, jest wielkopolska Piła.
- Mogę potwierdzić, że mamy taki pomysł i pracujemy nad uruchomieniem bezpośredniego połączenia w relacji Toruń-Berlin przy wspierającym udziale zainteresowanych samorządów - przekazała rzeczniczka Arrivy RP Joanna Parzniewska.
Parzniewska dodała, że połączenie jest "w fazie planów i projektowania". Założenia projektu przewidują uruchomienie połączenia w połowie grudnia tego roku; od nowego rozkładu jazdy.
Pociąg ma przejeżdżać przez takie główne stacje jak Toruń, Bydgoszcz, Piła, Krzyż Wielkopolski, Gorzów Wielkopolski, Kostrzyn n. O. Szczegółowa lista wszystkich stacji, na których zatrzyma się skład, jest w trakcie opracowania. Przewidywany czas przejazdu z Torunia do stolicy Niemiec będzie wynosić mniej niż sześć godzin i ma być konkurencyjny dla jazdy samochodem.
Firma podjęła decyzję o zbadaniu możliwości i potencjału uruchomienia pociągu międzynarodowego po pozytywnych doświadczeniach z komercyjnym uruchamianiem połączeń regionalnych. Projekt ma być realizowany przy wsparciu zainteresowanych samorządów.
Jednym z zainteresowanych połączeniem miast jest wielkopolska Piła. - Prezydent Piotr Głowski od wielu miesięcy zabiegał o uruchomienie tego połącznia. Odbyły się spotkania m.in. z przedstawicielami przewoźnika jak i reprezentantami gmin przygotowujących projekt Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej (EUWT) "TransOderana" - poinformowała rzeczniczka miasta Dorota Semenov.
EUWT ma na celu wzmocnienie atrakcyjności i konkurencyjności regionów wzdłuż linii kolejowej Berlin-Gorzów-Piła.
Władze Piły zdecydowały się wspierać projekt i promować miasto w pociągach. W ostatnich dniach odbyło się spotkanie z firmą Arriva RP, którego tematem była m.in. możliwość współpracy Piły z przewoźnikiem m.in. w zakresie promocji miasta.
Semenov dodała, że takie połączenie zwiększyłoby atrakcyjność Piły. - Zwiększy się zapewne także częstotliwość przyjazdów gości z Niemiec, dla których Piła i tak jest miastem chętnie odwiedzanym z uwagi na uwarunkowania historyczne - wskazała.
Piła miała bezpośrednie połączenie kolejowe z Berlinem do 2009 r. Pociąg jechał do Berlina z Kaliningradu - później przebieg trasy został jednak zmieniony.
Arriva RP jest przewoźnikiem kolejowym realizującym od 2007 roku przewozy w województwie kujawsko-pomorskim. Firma zebrała pozytywne doświadczenia z komercyjnym uruchamianiem połączeń regionalnych - w roku 2014 reaktywowała połączenia na linii Aleksandrów Kujawski- Ciechocinek.