Jest nas coraz mniej. W 2022 r. ponownie spadła liczba ludności Polski. "Nie ma szans na szybką poprawę"

​Sytuacja ludnościowa Polski jest trudna, nie ma szans na poprawę w najbliższej perspektywie - ocenia Główny Urząd Statystyczny (GUS) w opracowaniu o sytuacji ludnościowej kraju na koniec 2022 roku.

"Obserwowane zmiany demograficzne wskazują, że od kilkunastu lat sytuacja ludnościowa Polski jest nadal trudna. W najbliższej perspektywie nie należy oczekiwać znaczących zmian zapewniających stabilny rozwój demograficzny" - napisał GUS w swoim piątkowym raporcie.  

Jak wskazuje Urząd, na dzień 31 grudnia 2022 r. liczba ludności Polski wynosiła 37,776 mln osób, tj. o 141 tys. mniej niż na koniec 2021 r. Spadek procentowy wyniósł więc -0,37 proc. w relacji rocznej, co w praktyce oznacza, że na każde 10 tys. obywateli w ciągu roku ubyło 37 osób.  

Liczba Polaków maleje od ponad dekady

Główny Urząd Statystyczny wskazuje, że bardzo niski poziom urodzeń, wysoka liczba zgonów, nieco niższa niż w 2021 r. liczba zawartych małżeństw, a także spadek salda migracji zagranicznych, pogłębiły obserwowaną od kilkunastu lat niekorzystną sytuację ludnościową Polski. 

Reklama

Autorzy raportu tłumaczą, że proces kurczenia się społeczeństwa przyśpieszył w ostatnich latach, czyli w 2021 i 2022 r. pandemia koronawirusa. Jednak liczba ludności w Polsce maleje rokrocznie już od 2012 r., z wyjątkiem nieznacznego wzrostu o niecały tysiąc osób w 2017 r. 

"Na sytuację w 2022 r. największy wpływ miała bardzo niska liczba urodzeń i jednocześnie duże natężenie zgonów. Ich liczba przekroczyła o blisko 78 tys. średnioroczną wartość z ostatnich 50 lat (448 tys. do 371 tys.). Wysoka umieralność ludności Polski w 2022 r. dotknęła w podobnym stopniu zarówno kobiety, jak i mężczyzn" - napisano w raporcie. 

Starzejące się społeczeństwo to problem dla wszystkich

GUS prognozuje, że proces starzenia się ludności postrzegany w wymiarze jednostkowym i społecznym stawia trudne wyzwania o wielopłaszczyznowym wymiarze, a więc nie tylko w sferze ekonomicznej, lecz również zdrowotnej i socjalnej. 

"Polska, dla której prognozy rozwoju ludności są obecnie niesprzyjające, będzie musiała zmierzyć się ze wszystkimi problemami wynikającymi z niekorzystnych trendów demograficznych. Dotyczy to także regionów i mniejszych jednostek terytorialnych, szczególnie tych o najstarszej strukturze wieku mieszkańców, w których dodatkowo proces starzenia będzie się najbardziej pogłębiał" - napisał GUS. 

Blisko co czwarty Polak to emeryt

Jednocześnie, ze szczegółowych danych GUS wynika, że liczba ludności Polski w wieku poprodukcyjnych wzrosła w ubiegłym roku o 113 tys. do 8,6 mln. Obecne obywatele w wieku emerytalnym stanowią ok. 23 proc. populacji naszego kraju.  

"Przyspieszeniu ulega natomiast proces starzenia się ludności Polski. Wskazują na to tendencje zmian dotyczące udziału ludności w wieku poprodukcyjnym (kobiety - 60 lat i więcej, mężczyźni - 65 i więcej). W latach 2000-2022 liczebność tej zbiorowości zwiększyła się o prawie 3 mln do wielkości 8,6 mln, a jej odsetek wzrósł w tym okresie z niespełna 15 proc. do 23 proc." - podał GUS. 

Oprac. AB/PAP 

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »