Joanna Tyrowicz powołana przez Senat do Rady Polityki Pieniężnej

Joanna Bożena Tyrowicz została powołana w środę przez Senat na stanowisko członka Rady Polityki Pieniężnej. Za powołaniem Tyrowicz głosowało 51 senatorów, przeciw było 43 senatorów, nie było głosów wstrzymujących. Dzisiaj rada podniosła stopy procentowe o 0,25 pkt proc., łącznie do poziomu 6,75 proc.

Senat uzupełnia skład RPP w związku z rezygnacją ze stanowiska Rafała Sury, który został powołany pod koniec lipca do Zarządu NBP. Po rezygnacji Sury RPP liczy siedmiu członków z 10 przewidzianych ustawą, przy nieobsadzeniu dwóch wakatów przez Sejm. Ustawa o NBP przewiduje, że ustalenia RPP podejmowane są przy obecności co najmniej pięciu członków, w tym jej przewodniczącego.

Na początku sierpnia grupa senatorów zgłosiła profesor Joannę Bożenę Tyrowicz z Katedry Badań Ilościowych Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego jako kandydatkę na stanowisko członka Rady Polityki Pieniężnej. We wtorek senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych pozytywnie zaopiniowała kandydaturę.

Reklama

Jak napisano w uzasadnieniu druku senackiego, "Tyrowicz spełnia wymogi i kryteria wyboru na członka RPP określone w Konstytucji RP oraz w ustawie o Narodowym Banku Polskim".

Jak wybierana jest Rada Polityki Pieniężnej?

Radę Polityki Pieniężnej tworzy 9 członków, których w równej liczbie powołuje Sejm, Senat i Prezydent RP. Dodatkowo, radę uzupełnia prezes Narodowego Banku Polskiego, który jednocześnie jest przewodniczącym RPP.

Styczniowe posiedzenie RPP będzie ostatnim, na którym rada spotka się w dotychczasowym składzie: 25 stycznia kończy się bowiem kadencja Eugeniusza Gatnara i Jerzego Kropiwnickiego. W lutym z RPP pożegnają się - powołani przez Sejm - Grażyna Ancyparowicz i Eryk Łon (09.02.), a następnie Kamil Zubelewicz i Łukasz Hardt (20.02). W marcu kończy się kadencja Jerzego Żyżyńskiego (30.03).

Członkowie RPP powoływani są na 6-letnią kadencję, bez możliwości ponownego wyboru.

Kim jest Joanna Tyrowicz?

Na to pytanie z pomocą przychodzi uzasadnienie jej kandydatury w druku senackim. 

"W ocenie Grupy Senatorów prof. Tyrowicz wyróżnia się wiedzą z zakresu finansów. W latach 2007-2017 była doradcą ekonomicznym w Instytucie Ekonomicznym Narodowego Banku Polskiego" - wskazano w uzasadnieniu. Zdaniem grupy senatorów "liczne publikacje krajowe i zagraniczne oraz autorstwo i współautorstwo wielu książek świadczą o posiadaniu przez kandydatkę ugruntowanej wiedzy i doświadczenia w zakresie polityki pieniężnej".

"Prof. Joanna B. Tyrowicz wyróżnia się doświadczeniem - od 2011 roku bierze udział w projektach badawczych dotyczących polityki gospodarczej oraz ekonomii. Nieprzerwanie od 2004 roku jest panelistką wielu konferencji krajowych i zagranicznych" - podkreślono.

"Prof. Joanna B. Tyrowicz swoim doświadczeniem, wiedzą merytoryczną w zakresie polityki pieniężnej i doświadczeniem daje gwarancję profesjonalnego wywiązywania się z obowiązku działania zgodnie z celami Narodowego Banku Polskiego, wobec czego Grupa Senatorów z pełnym przekonaniem rekomenduje Panią prof. Joannę B. Tyrowicz na stanowisko członka Rady Polityki Pieniężnej" - wskazano.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Joanna Tyrowicz | Rada Polityki Pieniężnej
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »