JPMorgan zapłaci 1,7 mld dol. w ramach ugody ws. piramidy Madoffa
JPMorgan Chase & Co zapłaci w ramach ugody pozasądowej, by przerwać dochodzenia ws. tzw. piramidy Madoffa oraz prania brudnych pieniędzy, rekordową sumę 1,7 mld dol . Bank ogłosił też, że poprawi swój system kontroli - podały we wtorek władze USA.
Według źródeł, na które powołał się "New York Times", zawarta we wtorek ugoda kładzie kres wszelkim cywilnym i kryminalnym dochodzeniom wobec banku, pod warunkiem, że JPMorgan przyzna się do postawionych mu przez władze federalne zarzutów i zmieni swe postępowanie.
Sam Bernard Madoff, klient JPMorgan, został skazany w 2009 roku na 150 lat więzienia za oszukanie tysięcy inwestorów. Bank został między innymi oskarżony o to, że zignorował sygnały alarmowe i informacje, że działalność inwestycyjna Madoffa była kompletnym oszustwem.
Jak podał "New York Times", ugoda zawarta zostaje z władzami federalnymi, w tym z resortami sprawiedliwości i finansów.
Rekordowa suma, którą JPMorgan Chase musi zapłacić w ramach ugody, oraz fakt, że bank zapowiada poprawę procedur, a zatem przyznaje się do popełnienia błędu, oznacza, że władze federalne zaczynają nareszcie skazywać wpływowe instytucje finansowe na solidne kary.
Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze
Bankierzy nigdy dotąd nie musieli oficjalnie przyznawać się do popełnienia przestępstw. Postępowanie wobec nich kończyło się pójściem na ugodę i zapłaceniem stosunkowo niewielkiej kary, a winne instytucje nie musiały nawet przyznawać, że popełniły przestępstwo.
Nowa szefowa SEC, amerykańskiej komisji papierów wartościowych, Mary Jo White zdaje się zmieniać metody postępowania wobec banków. W sierpniu 2013 r. doprowadziła do uznania za winnego Fabrice'a Tourre z Goldman Sachs. Śledztwo w jego sprawie ciągnęło się od początku kryzysu.
Tourre sprzedawał klientom derywaty związane z rynkiem nieruchomości, których wartość musiała spaść. Również w sierpniu White doprowadziła do kosztownej ugody z Harbinger Capital; jego szef musiał zapłacić karę i przyznać się do winy. We wrześniu zaś nałożono na JPMorgan Chase 920 mln dol. kary i zmuszono bank do ujawnienia wykroczeń, które doprowadziły do strat rzędu sześciu miliardów dolarów.