Jubileuszowy Impact: 10 lat, które zmieniły reguły gry
Dziesięć lat temu zaczynał jako ambitna idea, dziś jest jednym z topowych wydarzeń gospodarczych w Europie. A tak naprawdę stał się poważnym uniwersum - wydaje książki, magazyny, organizuje wystawy i spotkania z wybitnymi umysłami. Jubileuszowa edycja Impactu z Barackiem Obamą na długo zostanie w głowach i sercach uczestników.
Materiał partnera Impact'25
- Trzeba mieć wizję tego dokąd powinien zmierzać świat i trzeba rozumieć gdzie ten świat znajduje się aktualnie. W przestrzeni pomiędzy tymi dwoma punktami pojawia się polityka afektywna, ruchy społeczne i mobilizacja. Jeśli utknąłeś w świecie takim jaki jest, wykazujesz ubóstwo wyobraźni i nie osiągniesz wielkich rzeczy. Nie zaprowadzisz nowego porządku. A jeśli twoja głowa jest tylko w utopii, którą sobie wyobrażasz, to nigdy nie rozwiniesz praktycznych umiejętności, ani nie podejmiesz wysiłków organizacyjnych niezbędnych do spełnienia obietnicy - powiedział Prezydent Barack Obama, podczas rozmowy wieńczącej jubileuszowy, dziesiąty Impact.
Takiego wydarzenia nie było! Ponad 650 mówców i mówczyń na żywo na 10 multimedialnych scenach. Krótkie, dynamiczne formy, nobliści, autorzy bestsellerów, laureaci wielu nagród od Pulitzera po Medal Fieldsa. Globalni liderzy biznesu, przedstawiciele rządu, czołowi polscy przedsiębiorcy - wszyscy w jednym miejscu. Cóż, udało się!
- Dziesięć lat temu postawiliśmy sobie ambitny cel: stworzyć wydarzenie, które stanie się ikoną nowoczesnych eventów. Takie, które będzie łączyć ludzi i dostarczać wartościowe treści w dynamicznych formatach, wciągających jak dobry serial na Netfliksie. Będzie miejscem rozmów ale także giełdą biznesowych relacji i wizytówką zmian - mówi Krystian Wolak, pomysłodawca Impactu.
Jubileuszowy Impact to 23 ścieżki tematyczne, ponad 80 godzin wystąpień na scenach, ujętych w krótkie, dynamiczne formaty (124 dyskusje moderowane, 58 fireside chatów, 64 wystąpienia key note) - dokładnie tyle, ile trwają trzy sezony “White Lotos". To, plus około 100 aktywności poza sceną. Wszystko na terenie “Impact town", mikromiasta o powierzchni ponad 61.000 m2, obejmującego ponad 87 sal i 9 budynków, które na dwa dni stało się stolicą biznesu. Miasteczko miało swój rynek (Impact Santander Stage), księgarnię, galerie sztuki, sklep, restauracje, kawiarnie, foodtruck, paczkomat, pocztę a nawet rowery miejskie. Zameldowało się w nim 6.500 uczestników i ok. 1600 firm.
Do Poznania przyjechali szefowie globalnych gigantów jak Roche, Mastercard, RASP, Erste Bank, ale także wysokiej rangi przedstawiciele innowacyjnych firm z naszego regionu: Banaca Transylvania, Emag czy UiPath z Rumuni.
- Impact od 10 lat trafnie wyznacza kierunki zmian, również w świecie finansów i technologii. Od pierwszej edycji stał się jednym z najważniejszych miejsc rozmów o gospodarce cyfrowej, regulacjach i innowacjach z różnych dziedzin. Dziś to wydarzenie gromadząca biznesy mające realny wpływ na rynek - mówi Dariusz Mazurkiewicz, prezes BLIK.
Pierwszy dzień Impactu otworzyła rozmowa ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego z redaktorką “Le Monde" Sylvie Kauffman na temat suwerenności Europy i jej strategii bezpieczeństwa.
- Stany Zjednoczone mają »romanse« w innych częściach świata, ale są żonate z Europą. To rozsądne małżeństwo, w którym potrzebujemy siebie nawzajem - powiedział minister Sikorski i zaznaczył, że w dziedzinie handlu prędzej czy później dojdzie do porozumienia między USA a Europą. - Jeśli Stany Zjednoczone chcą wygrać z Chinami, potrzebują sojuszników. A my jesteśmy najlepszymi, najbardziej niezawodnymi i najzdolniejszymi sojusznikami - zaznaczył.
Na scenach Impact’25 wystąpiło jeszcze wielu przedstawicieli rządu: minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk, aktywów państwowych Jakub Jaworowski, nauki i szkolnictwa wyższego Marcin Kulasek i inni. Samorządowców reprezentowali gospodarze - marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak, prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. O celach stojących przed polską i europejską gospodarką w tym trudnym momencie geopolitycznym mówił minister finansów Andrzej Domański.
- Rok 2025 to czas, w którym kończy się era naiwnej globalizacji, a zaczyna etap świadomego, odpowiedzialnego i bezpiecznego rozwoju. To czas zdecydowanej walki o własne interesy - mówił minister - Europa musi pozbyć się gospodarczej naiwności. Wzrost gospodarczy musi przestać być efektem ubocznym ambitnych europejskich polityk. Ma służyć społeczeństwu, służyć gospodarce i stać się celem samym w sobie.
A jaki jest najczarniejszy scenariusz dla Polski w kontekście bezpieczeństwa? Zdaniem wicepremiera i ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza byłoby nim utracenie przez Ukrainę prozachodnich aspiracji. Choć nie możemy do tego dopuścić, nie będzie planów wysłania wojska na Ukrainę. “Nasza rola jest inna. Jesteśmy odpowiedzialni za zabezpieczenie logistyczne, infrastrukturalne i ochronę wschodniej flanki NATO", mówił. Polski rząd na Impact reprezentowali także m.in. wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, który podkreślał, że Polska jest obecnie głównym celem Rosji w cyberwojnie oraz minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski.
Czy jesteśmy w stanie powstrzymać katastrofę klimatyczną? Pytanie, na które odpowiedzi wszyscy oczekujemy z nadzieją. John Kerry, były sekretarz stanu USA i specjalny wysłannik prezydenta ds. klimatu twierdzi, że jesteśmy w stanie wygrać tę walkę bo “rynek już podjął decyzję", niezależnie od decyzji polityków.
- Stoimy w obliczu rewolucji energetycznej, która stworzy miliony miejsc pracy, wymaga budowy nowych sieci energetycznych, pojazdów elektrycznych i infrastruktury do ich obsługi - przekonywał. Potrzebna jest w tej sprawie globalna solidarność i działanie. - Powinniśmy stworzyć konsorcjum krajów, które będą współpracować nad małymi modułowymi reaktorami jądrowymi lub przyspieszą wdrażanie energii geotermalnej - apelował.
Dlaczego kraje, w których panuje dobrobyt mają najwyższy wskaźnik depresji, lęków i samobójstw? Na tym polega współczesny paradoks obfitości, a próbowała go wyjaśnić prof. Anna Lembke, autorka bestsellera “Niewolnicy dopaminy".
- Moim zdaniem, głównym czynnikiem jest nasza przytłaczająca nadmiarowość - tłumaczyła pani profesor. Z powodu nadużywania wszystkiego co podnosi poziom dopaminy - od social mediów, po filmy na Netflix zmienił się nasz hedonistyczny punkt odniesienia. - Potrzebujemy więcej narkotyku w silniejszych dawkach, już nie po to, aby czuć się dobrze i osiągnąć stan odurzenia, ale po to aby zachować równowagę i czuć się normalnie - dodała. A kiedy poziom dopaminy spada, jesteśmy “na głodzie" odczuwamy niezadowolenie, rozpacz i lęk.
Dyskusje o przyszłości potrzebują nie tylko strategii, ale też wrażliwości, która nadaje im sens. “Przez czułość i “literalizm". w poszukiwaniu nowych słów na teraz" to tytuł rozmowy dr Katarzyny Kasi, filozofki, publicystki i dziennikarki z Olgą Tokarczuk. Nowym pojęciem na teraz jest poczucie wspólnotowości.
- Poczucie wspólnotowości jest kolejnym krokiem od czułości. Jeżeli z taką czułością wejdziesz w kontakt z drugim człowiekiem, zobaczysz, że poruszające jest to, że jesteśmy w tej samej kondycji, że jesteśmy śmiertelni, że jesteśmy słabi, krusi, że może przyjść zagrożenie - mówiła noblistka. - W tym poczuciu wspólnotowości bardzo ważna jest kategoria odpowiedzialności za innych - dodała.
Drugiego dnia wypełniona po brzegi sala wyczekiwała wystąpienia Francisa Fukuyamy, politologa i badacza stosunków międzynarodowych, który mówił m.in. o powrocie historii, czyli o kryzysie liberalizmu i demokracji w niespokojnych czasach.
- Po raz pierwszy odwiedziłem ten kraj w lipcu 1989 r., tuż po obradach Okrągłego Stołu i pamiętam, że w tamtym czasie ludzie mieli niewiarygodne nadzieje związane z tym, że Polska stanie się demokratycznym krajem. I myślę, że Polsce udało się odnieść sukces przekraczający nie tylko moje oczekiwania, ale oczekiwania wszystkich - powiedział. Podsumowując historyczną rolę Polski odniósł się także do sytuacji współczesnej.
- Europa Wschodnia, z Polską na czele, odgrywa obecnie dużo ważniejszą rolę przywódczą. Myślę, że to bardzo pozytywna zmiana dla całej Europy. Ten kraj jest znacznie bardziej narażony na rosyjską agresję. Myślę, że ludzie w tej części Europy znacznie lepiej rozumieją naturę zagrożenia, a to daje temu krajowi prawo do bardzo zasłużonej roli lidera Europy - dodał.
Przestrzenią do rozmów o demokracji i nowoczesnym państwie stała się w tym roku Impact Arena, na której wymieniali poglądy m.in. amerykański historyk, profesor Uniwersytetu Timothy Snyder, światowej sławy bułgarski politolog Iwan Krastew. Drugi dzień wypełniły także rozmowy o sztucznej inteligencji, cyfrowym handlu, zdrowiu, marketingu, w tym także marketingu sportowym i turystycznym oraz kosmosie, który staje się nową przestrzenią dla biznesu. Nowością na Impact’25 były podcasty na żywo ze sceny. Swoje rozmowy nagrali tu m.in. Bartosz Węglarczyk i Tomasz Sekielski ("Naczelni"), Katarzyna Zdanowicz ("Zdanowicz pomiędzy wersami"), Witold Jurasz ("Raport Międzynarodowy) i Łukasz Kijek ("Biznes Klasa") i inni. Na Impact’25 pokazano także reportaż o Grenlandii autorstwa Sławomira Sierakowskiego i Bartosza Węglarczyka.
Zwieńczeniem jubileuszowej edycji Impactu było spotkanie na jakie czeka się latami - rozmowa prezydenta Baracka Obamy - lidera, którego historia polityczna stała się symbolem nadziei i zmiany - z prof. Timothym Snyderem, jednym z najważniejszych współczesnych myślicieli, znawcą mechanizmów władzy, totalitaryzmu i kondycji demokracji. Było poważnie, momentami osobiście, a przede wszystkim - niezwykle inspirująco.
- Nie sądzę, aby podstawy starego porządku musiały zostać zastąpione. Uważam, że należy je odświeżyć. Ważne jest, aby Europejczycy powiedzieli: budujemy nasze zdolności, ale Stany Zjednoczone nadal będą miały kluczowe znaczenie dla NATO i sojuszu oraz dla zapewnienia przeciwwagi dla agresji - powiedział Barack Obama.
Na scenach Impact’25 zabrali głos także Ci, którzy na co dzień nadają rytm polskiej i globalnej gospodarce - prezesi globalnych firm, inwestorzy, topowi przedsiębiorcy. Mogliśmy posłuchać m.in. Rafała Brzoski, który mówił o deregulacjach, André Hoffmanna, wiceprezesa Roche, prawnuka Fritza Hoffmanna-La Roche’a, który w 1896 roku założył drugą co do wielkości firmę farmaceutyczną na świecie (Szwajcaria była w tym roku pierwszym krajem partnerskim Impaktu), Mathiasa Döpfnera, dyrektora generalnego Axel Springer SE, Michała Gajewskiego - prezesa Santander Bank Polska, Marty Życińskiej - dyrektor generalnej Mastercard w Polsce i na Bałkanach, Krzysztofa Krawczyka - partnera zarządzającego CVC Capital Partners, Rafała Modrzewskiego - współzałożyciela ICEYE, pionierskiej firmy zajmującej się satelitami radarowymi, Matiego Staniszewskiego - współzałożyciela Eleven Labs, jednej z najszybciej rozwijających się firm AI w Europie. To oczywiście kilka z wielu nazwisk przedstawicieli którzy byli na Impakcie. Obecność top CEO z regionu, najważniejszych polskich przedsiębiorców i menedżerów wysokiego szczebla to gwarancja wartościowego networkingu. Udokumentowana - “zaczęło się na Impakcie" - to zdanie rozpoczyna niejedną opowieść o nowym projekcie, pomyśle, współpracy.
- Impact to dla mnie wyjątkowa przestrzeń, w której dialog, konkretne wnioski i autentyczne relacje biznesowe tworzą realną wartość. To miejsce, gdzie przełomowe idee spotykają się z praktyką. Wracam tu co roku, by nie tylko rozmawiać o przyszłości, ale aktywnie ją współtworzyć" - mówi Krzysztof Krawczyk Partner w CVC Capital Partners.
Impact to od dawna coś więcej niż tylko wydarzenie, to medialna platforma off line, która wydaje książki opisujące współczesny świat, magazyny, organizuje wystawy, spotkania z wybitnymi umysłami przez cały rok. Podczas jubileuszowej edycji odbyło się m.in. aż 15 lunchy z mówcami i mówczyniami, a w strefie Impact Art pokazano dwie wystawy. Pierwsza prezentowała dzieła polskich artystek tworzące Impact Art Collection, druga powstała we współpracy z Krupa Art Foundation a zobaczyć na niej można było ponad 20 prac, w tym dzieła m.in. Salvadora Dalego, Wojciecha Fangora, Aleksandry Waliszewskiej, Małgorzaty Mirgi-Tas i wielu innych twórczyń i twórców. Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu przygotował z kolei wystawę z okazji 60-lecia założenia Pracowni Plakatu Waldemara Świerzego. Impact zgromadził także wielu ludzi kultury, artystów, influencerów i osobistości świata mediów, byli tu w tym roku m.in.Anda Rottenberg, Mariusz Treliński, Borys Szyc, Magdalena Boczarska, Michał Marszał czy Anja Rubik.
O tym, że Impact jest dziś jednym z topowych wydarzeń gospodarczych w Europie świadczą przyznawane mu co roku nagrody w prestiżowym, międzynarodowym konkursie Eventex Awards. Impact’24 otrzymał złoto w trzech kategoriach: European Event Thought Leadership) oraz Positive Change Event. Impact jest pierwszym polskim wydarzeniem eksportowym - w tym roku odbędzie się druga edycja Impact Bucharest, co stanowi osiągnięcie bez precedensu.
Rangę wydarzenia oddają także partnerzy. Impact’25 wspierało ok. 150 nowoczesnych firm, banków oraz instytucji, wśród nich m.in. Miasto Poznań, Województwo Wielkopolskie, Szwajcaria, Mastercard, Santander, Blik, Cisco, Żabka Group, Lipton Teas and Infusions, ENEA, BGK, Totalizator Sportowy, Allegro, PGE, Orlen, Palo Alto Networks, Dell, Amazon, Ikea, Uber, Raben, LOT, Haleon, Bank PEKAO, Uniwersytety WSB Merito i wiele innych.
Rozmowy prowadzone na Impact’25 nie kończą się wraz z wyjściem z sali - rezonują dalej: w nawiązanych relacjach, decyzjach, strategiach, ale także w mediach. Wydarzenie miało ponad 40 patronów medialnych, wśród nich była także Interia.
Ta wyjątkowa edycja dobiegła końca, kolejna odbędzie się 13-14 maja 2026 r.
W tym roku, 17-18 września odbędzie się Impact Bucharest!
Materiał partnera Impact'25