JWS:Topór wojenny zakopany?

Po kolejnej, piątkowej rundzie negocjacji zarząd i związki Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) podpisały porozumienie, dotyczące m.in. wzrostu płac i podziału akcji. Poprzedza ono planowane na 6 lipca wprowadzenie tej firmy na giełdę i kończy trwający od miesięcy spór.

Tymczasem cena maksymalna akcji JSW dla inwestorów indywidualnych została ustalona na poziomie 156 zł - powiedziało PAP źródło zbliżone do transkacji. Doradcy inwestycyjni wyceniają spółkę w przedziale 14-19 mld zł" - powiedziało PAP źródło.

_ _ _ _ _

Pracownikom JSW zagwarantowano 5,5-proc. podwyżki płac zasadniczych od lutego 2011 r. i akcje wszystkich zatrudnionych. Pracownicy mają też otrzymać do podziału 160 mln zł z zysku spółki za ubiegły rok. To więcej, niż pierwotnie proponowano. Załoga ma też obietnicę, że Skarb Państwa zachowa tzw. władztwo korporacyjne w JSW po jej upublicznieniu. Już wcześniej pracownicy uzyskali gwarancję zatrudnienia na 10 lat.

Reklama

Rozmowy prowadzono na forum Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego w Katowicach (WKDS). Obok przedstawicieli strony związkowej i zarządu JSW uczestniczyli w nich wiceministrowie gospodarki i Skarbu Państwa - Rafał Baniak i Krzysztof Walenczak. Gospodarz negocjacji wojewoda śląski Zygmunt Łukaszyk ocenił, że z osiągniętego kompromisu mogą być zadowolone obydwie strony.

Poszczególne postanowienia spisano na pięciu oddzielnych dokumentach, regulujących poszczególne kwestie: gwarancje pracownicze, podział akcji, władztwo korporacyjne, płace i nagrody z zysku za 2010 r.

Zgodnie z porozumieniem, model podziału akcji w ramach puli dla pracowników uprawnionych i nieuprawnionych ma zostać przedstawiony przez stronę społeczną. Zarząd JSW zajmie się w tej sprawie stroną techniczną i prawną.

Prezes JSW Jarosław Zagórowski wyraził zadowolenie z osiągniętego porozumienia, choć - jak przyznał - negocjacje nie były łatwe.

"Jak widać po raz kolejny pokazaliśmy, że potrafimy się dogadać, mimo że to nie jest łatwe, bo jednak na firmę patrzymy z innej perspektywy, ale konsensus jest w tym momencie najważniejszy. To jest konsensus dla dobra załogi JSW" - oświadczył Zagórowski.

Po chwili prezes wręczył związkowcom prospekt emisyjny spółki, mówiąc, że to historyczna chwila. Jeden z zapisów porozumienia zobowiązuje do respektowania wszystkich zapisów prospektu. Związki zobowiązały się też do zachowania spokoju społecznego w toku upublicznienia JSW.

Pytany o znaczenie porozumienia dla giełdowego debiutu spółki prezes JSW ocenił, że same zapisy nie powinny mieć na to żadnego wpływu, ale już osiągnięty spokój - tak.

Szef komitetu protestacyjnego Sławomir Kozłowski podkreślał, że kompromis zazwyczaj nie jest do końca satysfakcjonujący dla żadnej ze stron, ale trzeba go było zawrzeć "dla dobra pracowników i przedsiębiorstwa". W przyszłym tygodniu komitet ma się zebrać we własnym gronie i omówić zapisy porozumienia. Później w kopalniach JSW odbędą się masówki informacyjne.

Negocjacje, także ich piątkowa część, miały chwilami dramatyczny przebieg. Kilka razy zarządzano przerwę, z sali dochodziły do dziennikarzy podniesione głosy i wydawało się, że nie ma szans na kompromis. Najdłużej rozmawiano o podwyżkach płac. (związkowcy chcieli 10-proc. podwyżek).

Tydzień temu negocjacje na forum WKDS zostały zerwane, związkowcy zagrozili strajkami w kopalniach. W poniedziałek zdecydowali o zawieszeniu zaplanowanej na czwartek akcji strajkowej i umówili się na kolejne spotkanie.

Po podpisaniu porozumienia wiceminister Baniak wyraził zadowolenie, że udało się przełamać ten impas, powściągnąć emocje i wrócić do stołu negocjacji, co - jak podkreślał - leży w interesie publicznym.

"Mówię o interesie zarówno Skarbu Państwa w procesie upublicznienia JSW, ale mówię również o interesie załogi, czyli ludzi, którzy tworzą JSW" - zaznaczył Baniak. Jak dodał, warto było poświęcić czas, aby zapewnić spokój społeczny. Wiceminister dziękował uczestnikom rozmów i przeprosił za "niejednokrotnie emocjonalne słowa".

Szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz ocenił, że porozumienie jest "przyzwoite". "Jedna rzecz wymaga w mojej ocenie dobitnego podkreślenia - myślę, że to porozumienie zadaje całkowity kłam twierdzeniom, że liderzy związkowi to element, który jest hamulcowym gospodarki i przekształcania przedsiębiorstw" - podkreślił.

Pytany, czy podpisanie porozumienia oznacza zgodę na upublicznienie JSW, Kolorz odpowiedział, że debiut spółki już był przesądzony i odbędzie się z "przyzwoitą korzyścią dla pracowników". Piątkowe porozumienie daje "malutkie zielone światełko na prowadzenie tego procesu w uczciwy sposób" - dodał.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) | wojenne | MSP | topór | górnictwo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »