Reklama

Kaczyński: PiS gwarantuje, nie będzie podatku katastralnego!

PiS gwarantuje, że w Polsce nie będzie podatku katastralnego, wprowadzenie go doprowadziłoby do wywłaszczenia ogromnej części Polaków z wszelkiego rodzaju własności odnoszących się do nieruchomości - powiedział w poniedzialek prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Reklama

- To jest instytucja co prawda znana w różnych krajach i mająca swoją historię, ale instytucja, która w polskich warunkach, gdyby ją wprowadzić na poważnie (...) doprowadziłaby po prostu do wywłaszczenia z wszelkiego rodzaju własności odnoszących się do nieruchomości ogromnej części Polaków - powiedział prezes PiS, odnosząc się do podatku katastralnego.

Podkreślił, że wprowadzenie tego podatku mogłoby doprowadzić do utraty nieruchomości przez wielu, zwłaszcza mniej zamożnych Polaków i przejęcia własności przez "pewną grupę społeczną, a także być może przez elementy zewnętrzne".

- Jest to całkowicie nie do przyjęcia, my chcemy zapewnić, że my w żadnym przypadku takiego podatku nie wprowadzimy i uważamy, że ci, którzy chcą go wprowadzić to albo po prostu nie mają pojęcia o tym, co chcą zrobić, (...) a jest także druga możliwość, że mianowicie właśnie chcą przeprowadzić taką operację, o której mówiłem - zaznaczył Kaczyński.

"Prawo i Sprawiedliwość gwarantuje, że takiego podatku w Polsce nie będzie" - podkreślił prezes partii.

Przygotowania do katastru

NIK negatywnie oceniła budowę ZSIN w zakresie przyszłego katastru nieruchomości.

W latach 2000-2005 na budowę ZSIN wydano łącznie ponad 151 mln zł, dodatkowo planuje się przeznaczyć na ten cel ok. 770 mln zł, w tym 530 mln zł na utworzenie katastru nieruchomości. Na zinformatyzowanie ksiąg wieczystych oraz ewidencji podatkowej nieruchomości przeznaczono odpowiednio 180 mln zł oraz 60 mln zł.

ZSIN będzie składać się z trzech systemów: ewidencji gruntów i budynków, ewidencji podatkowej nieruchomości oraz nowej księgi wieczystej.

PAP

Przypomnijmy, że prace nad wprowadzeniem podatku od nieruchomości trwają w Polsce od 1994 r. Warunkiem jego wprowadzenia jest zakończenie modernizacji Ewidencji Gruntów i Budynków, Ewidencji Podatkowej Nieruchomości oraz Ksiąg Wieczystych. Ustawa Prawo geodezyjne i kartograficzne wprowadza obowiązek utworzenia i utrzymania zintegrowanego systemu informacji o nieruchomościach (ZSIN).

Dowiedz się więcej na temat: mapy satelitarne | ewidencja gruntów | podatek katastralny

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »