Kanada ma nowy pomysł na walkę z palaczami. Wprowadzi ostrzeżenia na papierosach
Rząd Kanady chce wprowadzać obowiązek drukowania ostrzeżeń o szkodliwym wpływie na zdrowie na pojedynczych papierosach i cygarach - ogłosiła Carolyn Bennett, minister ds. uzależnień.
Rozwiązanie to ma być wprowadzane stopniowo od 1 sierpnia 2023 r. Przykładowe zwroty, które mają trafić na papierosy i cygara, brzmią: "Trucizna w każdym zaciągnięciu się"; "Dym tytoniowy szkodzi dzieciom" oraz "Papierosy powodują raka".
Minister ds. uzależnień Carolyn Bennett powiedziała, że palenie tytoniu zabija każdego roku 48 tys. Kanadyjczyków. Dodała również, że nowa zasada etykietowania jest pierwszym tego typu obowiązkiem na świecie, choć Wielka Brytania także zastanawiała się nad podobnym rozporządzeniem.
- Ten śmiały krok sprawi, że ostrzeżenia zdrowotne będą praktycznie nieuniknione, a wraz ze zaktualizowanymi obrazami graficznymi drukowanymi na opakowaniu zapewnią rzeczywiste i zaskakujące przypomnienie o zdrowotnych konsekwencjach palenia - powiedział Bennett.
Rząd Kanady zauważył, że niektórzy młodzi ludzie, szczególnie narażeni na ryzyko uzależnienia od tytoniu, zaczynają palić po jednym papierosie, a nie po paczce z ostrzeżeniami zdrowotnymi.
W 2000 roku Kanada jako pierwszy kraj nakazała umieszczanie graficznych ostrzeżeń na paczkach papierosów - w tym makabrycznych obrazów przedstawiających chore serca i płuca - w celu podniesienia świadomości zagrożeń zdrowotnych związanych z paleniem tytoniu.
Odsetek palaczy w Kanadzie w ciągu ostatnich dwóch dekad spada. Rząd tego dąży do dalszego zmniejszenia liczby palaczy w kraju. Ich celem jest 5 procent populacji, czyli blisko 2 milionów obywateli, do 2035 roku - z około 13 procent obecnie. Według danych rządowych prawie połowa kosztów opieki zdrowotnej jest związana z używaniem substancji psychoaktywnych.