Kara za wykrywacz metali. Jeśli nie masz specjalnego pozwolenia, grożą nawet 2 lata więzienia

Osoby przeczesujące różne tereny z wykrywaczami metali to coraz częstszy widok. Nierzadko mogą oni liczyć na znalezienie cennych znalezisk – starych monet czy biżuterii. Warto jednak pamiętać, że takie poszukiwania muszą zostać poprzedzone otrzymaniem specjalnego pozwolenia. W przeciwnym razie grożą wysokie kary.

Szukasz skarbów z wykrywaczem metali? Lepiej uzbrój się w cierpliwość

Wykrywacz metali to urządzenie, które często pozwala znaleźć wiele ciekawych i zarazem cennych przedmiotów. Mowa tu o biżuterii, starych monetach, a nawet kosztownych rzeczach mających wartość historyczną. Poszukiwacze ciekawych znalezisk z reguły przeszukują plaże, lasy, a nawet płytkie jeziora i zbiorniki wodne – niektóre wykrywacze metalu są wodoodporne, dzięki czemu można sprawdzić, czy jest coś cennego pod powierzchnią. 

Wytrwałość to klucz do sukcesu. Poszukiwania skarbów czasem mogą zająć bardzo dużo czasu, a i tak wyszukane znaleziska nie muszą okazać się cenne. Jednakże warto się nie poddawać, gdyż czasem można trafić na niezwykle cenne przedmioty. Ostatnio pewien mężczyzna na terenie gminy Józefów nad Wisłą odnalazł rzymską monetę sprzed 2 tys. lat.

Reklama

Czy trzeba mieć pozwolenie na wykrywacz metali?

Wiele osób chcących spróbować szczęścia w poszukiwaniu skarbów za pomocą wykrywacza metali zastanawia się, czy do tego celu muszą mieć jakieś specjalne pozwolenie. Okazuje się, że samo posiadanie takiego rodzaju sprzętu nie wymaga żadnego pozwolenia. Można je kupić w specjalistycznych sklepach, a jego cena zazwyczaj waha się w granicach od 400 do 5000 zł. Istnieją oczywiście bardziej profesjonalne modele, które są droższe i dokładniejsze.

Co o poszukiwaniu skarbów za pomocą wykrywacza metali mówi polskie prawo? Niedawno Sejm przyjął nowelizację ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Nowe zmiany przewidują surowe kary dla osób, które poszukują skarbów wykrywaczem bez stosownego pozwolenia. Mowa tu o karze grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat. Co więcej, oprócz pozwolenia będzie potrzebny odpowiedni wpis do rejestru (w tym celu ma powstać nowa aplikacja) oraz zgoda właściciela nieruchomości, na której przeprowadzane będą poszukiwania. Ponadto nie będzie można przeczesywać terenów w parkach kultury, na cmentarzach, grobach wojennych i pomnikach zagłady.

Nagrody dla poszukiwaczy zabytków

Poszukiwacz, który odnajdzie wartościowy przedmiot lub zabytek, będzie musiał zgłosić swoje znalezisko wojewódzkiemu konserwatorowi zabytków. Nowelizacja ustawy zakłada również nagrody dla osób, które odnajdą cenne znaleziska. Za znalezienie zabytku będzie można otrzymać do 25-krotności przeciętnego wynagrodzenia za pracę.  

Jeżeli w 2022 roku przeciętne wynagrodzenie wyniosło 6346,15 zł, to nagrodą może być nawet kwota rzędu 158 653,75 zł. Jeżeli poszukiwacz odnajdzie przedmiot o szczególnej wartości, to kwota ta może zostać podniesiona do 30-krotności przeciętnego wynagrodzenia za pracę

Przeczytaj też:

Kupił tani wykrywacz metali. Znalazł kilkukilogramowy kamień ze złotem

Na Lubelszczyźnie odkryto niesamowity skarb z XVII wieku. Wszystko przez wykrywacz metali!

Detektorystyka, czyli poszukiwanie skarbów w wolnym czasie. Co można odkryć?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wykrywacz metalu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »