KE ogranicza użycie pestycydów groźnych dla pszczół
Komisja Europejska przyjęła w piątek ograniczenia w użyciu trzech pestycydów z grupy neonikotynoidów, które są groźne dla pszczół. Ograniczenia wejdą w życie od 1 grudnia br.; pestycydy te będą mogły być stosowane tylko w szklarniach i po okresie kwitnienia.
W styczniu Europejska Agencja ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) zidentyfikowała ryzyka dla populacji pszczół wynikające ze stosowania trzech pestycydów z grupy neonikotynoidów (clothianidin, imidacloprid i thiamethoxam). Choć w marcu zabrakło kwalifikowanej większości w głosowaniu przez kraje UE, KE ma teraz prawo sama wprowadzić ograniczenia. Ograniczenia popierała Polska.
- Dzisiejsze przyjęcie (ograniczeń) stanowi kolejny krok milowy w kierunku ochrony pszczół, które nie tylko produkują miód, ale też są odpowiedzialne za 80 proc. zapyleń - oświadczył komisarz UE ds. zdrowia Tonio Borg.
Ograniczenia w użyciu szkodliwych dla pszczół pestycydów na razie będą obowiązywać dwa lata. - Jeśli kraje członkowskie dostarczą nowe dane (naukowe), ograniczenie może zostać zrewidowane - powiedział rzecznik Borga, Frederic Vincent.
Ograniczenia będą dotyczyć zaprawiania nasion, stosowania do gleby (w postaci granulek) i na leczenie dolistne roślin i zbóż (z wyjątkiem zbóż ozimych), które są atrakcyjne dla pszczół. Chodzi m.in. o uprawy i nasiona kukurydzy, bawełny, rzepaku i słonecznika. Pestycydy te będą nadal mogły być stosowane w szklarniach i do upraw na polach po okresie kwitnienia.
Ograniczenia wchodzą w życie od grudnia, by dać czas rolnikom na zużycie już zakupionych pestycydów.
Kraje członkowskie muszą wycofać lub zmienić udzielone autoryzacje na stosowanie częściowo zakazanych pestycydów najpóźniej do 30 września br.
1,350 mln rolników złożyło w tym roku wnioski o dopłaty bezpośrednie - poinformował PAP Paweł Wojcieszak z Departamentu Komunikacji Społecznej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR).
Biznes INTERIA.PL na Facebooku. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze