KE: Polska nie wdrożyła przepisów dot. zabezpieczeń finansowych
Komisja Europejska wezwała Polskę i Słowenię do wdrożenia przepisów dotyczących systemów rozrachunkowych i uzgodnień dotyczących zabezpieczeń finansowych na rynkach finansowych - poinformowała Komisja Europejska.
W komunikacie wskazano, że Polska i Słowenia mają dwa miesiące na zgłoszenie, jakie środki zostaną przez nie podjęte w celu wdrożenia unijnych przepisów. Wskazano, że przepisy te zawarte są w dyrektywie 2009/44/WE i powinny były zostać wdrożone przez państwa członkowskie przed 1 stycznia 2011 r.
"Skierowane do Polski i Słowenii wezwania mają formę uzasadnionej opinii, która stanowi drugi etap postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego. W przypadku gdyby państwa te nie zgłosiły w terminie dwóch miesięcy środków mających na celu pełne wdrożenie dyrektywy, Komisja może skierować sprawę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i zwrócić się do niego o nałożenie kar finansowych" - napisano w komunikacie.
KE wyjaśnia, że dyrektywa, której Polska nie wdrożyła, upraszcza i wyjaśnia szereg kwestii, które mają na celu ułatwienie stosowanie dyrektywy w sprawie zamknięcia rozliczeń (98/26/WE) i dyrektywy w sprawie zabezpieczeń finansowych (2002/47/WE).
"Rozszerza też zakres ochrony zapewnianej przez obie dyrektywy, obejmując nim wierzytelności kredytowe kwalifikujące się do stosowania jako zabezpieczenie operacji kredytowych banku centralnego, aby ułatwić ich stosowanie na całym terytorium UE" - poinformowano.
Według KE, jest to nieodzowne dla stabilności rynków finansowych, zwłaszcza w czasach zawirowań rynkowych. Ponadto dyrektywa przyczynia się do wspierania działalności transgranicznej oraz do wzmocnienia konkurencyjności.
Komisja wyjaśniła, że "rozrachunek", o którym mowa w dyrektywach oznacza zamknięcie transakcji lub przetwarzania w celu wykonania zobowiązań stron, poprzez przekazanie środków pieniężnych lub papierów wartościowych.
Z kolei "zabezpieczenie" oznacza udzieloną przez dającego zabezpieczenie gwarancję wypełnienia zobowiązania wobec przyjmującego zabezpieczenie. Zabezpieczenie ma zwykle formę środków pieniężnych lub papierów wartościowych.